Od jiných velkokapacitních center, která vybudovaly nemocnice, se tohle vyrostlé z nadšení místních liší nejen podobou, kdy jde o „stany“ umístěné na hrací ploše. Má třeba i vlastní facebookovou prezentaci, své webové stránky nebo ojedinělou provozní dobu: denně od osmé ranní do osmé večer; včetně sobot a nedělí.

Co má s ostatními očkovacími místy společné, je příděl vakcín zprostředkovávaný krajským koordinátorem z jednotných dodávek, stejně jako zaměření: tak jako jinde jsou nyní očkování senioři a starší učitelé (a případně i zdravotníci a pracovníci v sociálních službách), přičemž přihlásit se lze výhradně prostřednictvím centrálního registračního systému.

Rozhodně nemá sloučit pouze místním; počítá se s tím, že až bude očkovacích látek dostatek, zdravotníci, k nimž se velmi aktivně připojují také kolegové v penzi, by zde mohli aplikovat i přes šest stovek vakcín denně – a obsloužit celé dolní Poberouní. Však také asistentka vedení města Černošice Jitka Drahokoupilová v úterý připomněla, že provoz očkovacího centra již podpořil svazek obcí Region Dolní Berounka – a o dalším příspěvku budou jednat i černošičtí radní.

V rámci celého kraje se k pondělku podařilo aplikovat již 123,4 tisíce vakcín, z toho bezmála polovinu, 61 tisíc, během posledních dvou týdnů. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) zdůraznila, že se nyní očkování v kraji velmi zrychlilo: daří se podávat sedm tisíc dávek denně. „Můžeme až 12 tisíc denně a při víkendovém očkování až 17 tisíc denně,“ upřesnila.

Upozornila také, že už funguje možnost „posouvat“ zájemce o vakcinaci mezi jednotlivými očkovacími místy s jejich nasměrováním tam, kde je volno. Čekáni lidem zkrátí SMS zprávy s informacemi o postupu přeregistrace. „Nemůžeme poslat vakcíny za lidmi, protože ta místa, kde jsou registrováni, jedou na plnou kapacitu třeba 600 osob a její navýšení není možné,“ konstatovala hejtmanka. „Ale funguje to – a s přesuny jsou lidé spokojeni,“ chválí.