A že jde v této nové části obce Zlatníky-Hodkovice na Praze-západ o vědu a její uplatňování, naznačuje už název ulice, která nově vznikla na severozápadním okraji obce: Inovační. Z ní navíc vychází další komunikace naznačující, že se zde počítá s dalším rozvojem a výstavbou. Jmenuje se Technologická.

Prosklená budova ve tvaru drahokamu vévodí vědecko-technologickému parku s průmyslovou zónou – přičemž v soukromém inovačním centru InnoCrystal působí přes 30 firem s více než stovkou zaměstnanců. Většina se zaměřuje na oblast biotechnologií – a ve čtvrtek odpoledne zde své laboratoře slavnostně otevřela pětice firem. „Budou zde vyvíjet například vakcíny proti infekčním onemocněním nebo geneticky šlechtěné rostliny pro léčebné účely,“ připomněla za společnost InnoCrystal Veronika Ingrová.

Je mezi nimi i DIANA Biotechnologies, jíž se podařilo vyvinout ultracitlivé soupravy pro diagnostiku onemocnění covid-19 a na domácí trh už dodala přes dva miliony testů. K dalším patří Healthy Longevity Clinic zabývající se výzkumem v oblasti zdravého stárnutí, jež v InnoCrystalu provozuje kliniku pro dlouhověkost – se zaměřením na analýzu DNA a pozornost věnovanou telomerám (což jsou koncové části chromozomů), francouzská společnost Simply Green Labs vyrábějící CBD (konopné) oleje a doplňky stravy, nizozemská Genetia BioScience, jež se ve spolupráci s akademickou sférou věnuje genetickým úpravám rostlin v oblasti vývoje nepatogenních tkání, a britská Innaxon Therapeutics, jež se zaměřuje na vývoj vakcín pro obtížně léčitelná infekční onemocnění.

Prohlédnout si laboratoře zahajující provoz přijeli i náměstek hejtmanky pro oblast financí, dotací a inovací Věslav Michalik (STAN), který je také starostou sousedních Dolních Břežan a předsedou správní rady inovačního regionu STAR, a ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič.

Zakladatel centra InnoCrystal Petr Kotal v souvislosti se zprovozněním více než půl tisíce metrů čtverečních laboratorních prostor ocenil, že se podařilo vytvořit zázemí i pro mezinárodní vědecko-výzkumné společnosti – včetně náročných biotechnologických firem ze západní Evropy. „Pro InnoCrystal se rozhodly z důvodů strategické lokality i špičkové technologické základny,“ konstatoval – přičemž připomněl, že během následujících 12 měsíců se tato výzkumná centra chystají zdvojnásobit počet zaměstnanců.

Výzkumné projekty, které se rozjíždějí v laboratořích centra InnoCrystal, posilují postavení obce Zlatníky-Hodkovice v rámci „hvězdného regionu“ – technologického klastru STAR (Science & Technology Advanced Region), zahrnujícího ještě sousedící Dolní Břežany a Vestec.

Vlastně je InnoCrystal prakticky uprostřed mezi lokalitami, kde jihozápadním směrem působí špičková centra ELI Beamlines a HiLASE zaměřená na laserovou fyziku a nové materiály, severovýchodním sousedem pak je biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev. Na jejich vybudování se už od počátečních příprav podílely dvě největší vědecko-vzdělávací instituce v zemi: Univerzita Karlova a Akademie věd ČR.

„Právě blízkost velkých výzkumných infrastruktur dává možnost dalšímu rozvoji centra InnoCrystal a přenosu vědeckých poznatků do praxe; s přímým přínosem pro medicínu a kvalitu života populace,“ upozornila Ingrová.