V tomto týdnu pracoviště KSÚS v Říčanech navštívili kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu, zřejmě prošetřující trestní oznámení opozičního zastupitele Michaela Pánka z ODS (ten je dlouhodobým a vytrvalým kritikem fungování KSÚS, který v souvislosti s jejími zakázkami hovoří o škodě, již odhazuje na miliardu korun; naopak radní pro oblast dopravy František Petrtýl i hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, oba z ANO, trvají na tom, že silničáři jsou dostatečně kontrolovaní a pracují dobře) – a také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přednedávnem oznámil, že KSÚS udělil 300tisícovou pokutu za dělení zakázky na obnovu vodorovného dopravního značení. Proti tomu se vedení silničářů ohrazuje a bude se bránit mimořádným opravným prostředkem v podobě podání správní žaloby.

Ilustrační foto.
Kontroly oprav krajských silnic odhalily nekvalitu. Prý jí ale ubývá

Na aktuální rozruch kolem KSÚS reagoval v pátek zastupitelský klub ODS. Veřejně pokládá hejtmance otázky k zásahu policie, přičemž chce vědět, co všechno si kriminalisté ze sídla silničářů odvezli a kolika výběrových řízení se zabavená dokumentace týká. „Jaká opatření vedení kraje v návaznosti na události uplynulého týdne na krajské správě a údržbě silnic spouští?“ táže se dále za klub ODS Martin Kupka. Chce také vědět, jaké změny KSÚS chystá, aby se do budoucna vyhnula dalším pokutám. A rovněž volá po zavedení systému kontrol, které zajistí, že opravy a rekonstrukce silnic budou prováděny v patřičné kvalitě.

Dopravní policisté měří rychlost při akci Speed Marathon 2019
Policie čeká na rady, kam postavit radar

Odpovědi jsou pro občanské demokraty důležité i v souvislosti se záměrem přijmout zhruba šestimiliardový úvěr, o jehož poskytnutí vedení kraje jedná s Evropskou investiční bankou – a tři čtvrtiny mají být určeny na opravy silnic zajišťované KSÚS. „Požádáme také o schůzku předsedů všech politických klubů s radním pro dopravu, abychom získali informace o aktuální situaci a urychlili nezbytné změny,“ poznamenal předseda klubu krajských zastupitelů za ODS Tomáš Havlíček.

Dá se očekávat, že debaty přinesou napětí. Už proto, že požadované informace o zásahu policie sotva budou k dispozici. Hejtmanka by je zřejmě mít ani neměla – a ředitel KSÚS Zdeněk Dvořák je zase vázán závazkem mlčenlivosti, který podepsal policii.

Ilustrační foto.
Razie u středočeských silničářů zatýkání nepřinesla