Známku 5 na pětistupňové škále dostaly kvůli vysokému množství sinic a chlorofylu dvě sledované lokality na Nymbursku: jezero Ostrá a jezero Poděbrady.

Naopak i ve vedrech se mírně zlepšila kvalita vody tam, kde již v uplynulých týdnech platil čtvrtý stupeň – voda nevhodná ke koupání (přičemž skotačení na zelenkavé hladině nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, alergikům nebo lidem s oslabeným imunitním systémem, u nichž by voda neodpovídající hygienickým požadavkům již mohla představovat zdravotní riziko). Tyršovu koupališti v Rakovníku sice zůstalo označení čtvrtým stupněm – ve škole by se nicméně dalo uvažovat i o známce tři minus, provázené slovním oceněním snahy. Ve srovnání s dřívějškem totiž poslední laboratorní testy ukázaly zlepšení.

Ještě více se „snažila“ voda na Příbramsku v koupací oblasti Podskalí na Orlíku, jež si díky úbytku sinic vylepšila známku ze čtyřky na trojku. Ta označuje zhoršenou jakost vody, nicméně pro milovníky plavání nepřináší žádná omezení. Pouze dětem a citlivým osobám lze doporučit, aby se po koupání osprchovaly. Na trojce zůstávají i další sledované lokality středočeské části Orlíku.

Rovněž na Příbramsku ležící rekreační oblasti na Slapech, Živohošť a Županovice, mají aktuálně dvojky – voda je tedy dobrá, jen ne zcela průzračná. A slapským lokalitám na Benešovsku – Měřínu, Nové Rabyni a Nové Živohošti dokonce patří krásné jedničky. Tedy označení pro vodu „vhodnou ke koupání“. Stejně je na tom Ždáň na Praze-západ, mající rovněž nejpříznivější hodnocení.

Z dalších sledovaných míst to aktuálně dostaly „za tři“ ještě písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, koupaliště Vyžlovka na Praze-východ a Nový rybník v Příbrami. Na čtyřce skončil už na počátku srpna rybník Jureček u Říčan, kde se již další měření neprovádí – kvůli nedostatku vody tam byla sezona ukončena.