Neochotu ředitele krajského úřadu Jiřího Holuba doplnit k již publikovaným částkám také konkrétní jména a funkce – s argumentem, že to nejen neumožňuje jeho výklad zákona o krajích, ale takové informace by také mohly vážně poškodit konkrétní zaměstnance i jejich rodiny – částečně zlomilo rozhodnutí ministerstva vnitra. To vydalo informační příkaz určující povinnost některé údaje zveřejnit.

Jenom čísla nestačila

Na začátku byly informace serveru Seznam Zprávy, který upozornil, že někteří zaměstnanci úřadu k platu dostávají ještě vysoké odměny. V řádu vyšších desítek tisíc korun, i mezi 65 a 85 tisíci. A to pravidelně; měsíc co měsíc. Údaje o částkách získal server přímo od krajského úřadu poté, co podle takzvané sto šestky, zákona o svobodném přístupu k informacím, požádal o podrobnosti k odměňování konkrétních pracovníků, které označuje jako lidi z okolí hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Požadovaná čísla kraj poskytl, avšak v anonymizované podobě.

Kolem požadavků doplnění jmen, funkcí a zdůvodnění, zač byly těmto lidem vyplaceny jednotlivé odměny, se pak točily všechny další debaty. Někdy dostávaly až poněkud kuriózní podobu – například když Věslav Michalik (STAN) na jednání středočeských zastupitelů prohlašoval, že jména chce znát proto, aby těmto lidem mohl veřejně poděkovat, upřímně a lidsky, za to, jak dobře pro kraj pracují. Což jinak být nemůže, jestliže jejich výkony nadřízení odměňují vysoce nadstandardně. A došlo i na výklady judikátů Ústavního soudu ČR včetně dohadování o tom, kdo je a kdo není „hlídacím psem demokracie“.

Zveřejnit jména kraj musí

Brzy by mělo být jasno. Server Seznam Zprávy uspěl s odvoláním k ministerstvu vnitra, jež rozhodlo, že úřad musí vyhovět a požadované informace o výši platu a odměn zveřejnit: nikoli u všech 692 zaměstnanců, ani u požadované dvacetičlenné skupiny, ale minimálně v případě čtyř nejvýše postavených úředníků. Tedy ředitele Holuba a jeho zástupců. U vysokých funkcí ve veřejné správě se totiž na ochranu soukromí nelze odvolávat.

Pokud by to úřad neudělal, hrozí exekuční pokuty, jež lze udělovat opakovaně. Tak daleko ale věci nedojdou, plyne ze sdělení Heleny Frintové z tiskového odboru kanceláře hejtmanky. Ta Deníku potvrdila, že krajský úřad od ministerstva obdržel informační příkaz – a ve čtvrtek k němu poskytla stručné vyjádření, jež se zdá působit jednoznačně: „Pro splnění této povinnosti byla ministerstvem vnitra stanovena patnáctidenní lhůta. V této lhůtě bude Krajský úřad Středočeského kraje konat v souladu se zákonem.“

Není pochyb, že Seznam Zprávy poskytnuté informace neprodleně zveřejní. S odpovědí by se však mělo být možné seznámit také přímo na webu krajského úřadu. Odpovědi na dotazy podle zákona 106 je totiž povinností zveřejňovat. Krajský úřad je nabízí veřejnosti v přehledu povinných informací dostupném na adrese www.kr-stredocesky.cz/web/urad//databaze (přímou cestu může nabídnout třeba odkaz 1url.cz/@povinne).

O vlastním platu nicméně Holub informoval již před týdnem. Na posledním veřejném zasedání krajských zastupitelů před volbami uvedl, že i se všemi odměnami bral loni 1,640 milionu korun hrubého – a předloni to bylo 1,528 milionu. Zároveň připomněl poměrně početný přehled zásluh odůvodňujících vyplacení mimořádných odměn: od převzetí agendy stavebních úřadů na radnicích, když se potýkaly s nedostatkem pracovníků, až po posilování vstřícnosti úřadu k neslyšícím či návštěvníkům s pohybovým handicapem.

Může být zajímavé sledovat, zda středočeské půtky budou mít nějaký ohlas také na pražském magistrátu. Krajský radní Robert Bezděk (ANO) totiž v reakci na dění kolem odměn středočeských úředníků požádal podle zákona 106 o stejné informace v hlavním městě – a obdržel prakticky totéž, co původně dostal zpravodajský server Seznamu od Holuba: pouze anonymizovaná čísla. Včetně obdobného vysvětlení, proč nelze sdělit jména, funkce ani další údaje.