Upozornila na to středočeská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti) – a ne náhodou. Právě s těmito pstruhy má hodně společného i kraj: projekt Českého rybářského svazu podpořila jeho rada schválením dotace na nákup násady ve výši 150 tisíc korun. K vypuštění do středočeských toků je určeno 11 360 rybek. Podporovat tímto způsobem rybí populaci a její rozvoj v rybářských revírech se Středočeský kraj snaží dlouhodobě.

„Pstruh obecný potoční býval běžnou rybou, která bohužel z vodních toků mizí. Možnou záchranou druhu je opakované vysazení nové násady,“ připomněla Skopalíková, proč kraj podporuje snahy Středočeského územního svazu Českého rybářského svazu. Ocenila i výběr lokalit, kde by populace pstruha měla dobře prosperovat.

Veřejné osvětlení bude dobíjet elektroauta.
Elektroauta bude dobíjet také veřejné osvětlení

O jejich volbě rozhodovalo zhodnocení několika podmínek; tou zásadní je dostatek vody během celého roku. Na stejných místech rybáři vysadí roční a dvouletou násadu o minimální kusové velikosti 15 centimetrů nejen letos, ale i v příštích dvou letech – k vyvážené rybí populaci přispívá zastoupení všech věkových ročníků daného druhu. Podle očekávání se tak vytvoří reprodukceschopné generační hejno.

„Středočeský kraj spolupracuje na zachování populací původních druhů a vyváženého společenstva ryb dlouhodobě,“ připomněla Skopalíková podpory pro rybáře, jež krajští radní schvalovali i v minulých volebních obdobích. S tím, že v uplynulých letech se jednalo o podporu populace reofilních ryb (říčních; vyhledávajících vody s větším průtokem) – a nyní je to pstruh obecný potoční. „Věřím, že projekt, který potrvá do roku 2024, přispěje ke stabilizaci a rozšíření tohoto druhu v našem regionu,“ očekává radní.