Prázdninový režim bude platit stále, přiblížila čtvrteční rozhodnutí Krizového štábu Středočeského kraje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Náš kraj je na rozdíl od Prahy svým charakterem venkovský region s více než tisícovkou obcí, z nichž je většina malých,“ vysvětlila, v čem spočívá rozdílný úhel pohledu. „Každé další omezení by znamenalo, že se lidé nedostanou do práce, k lékaři, do lékáren anebo na nákup. Proto další omezení dopravy nyní nebudeme dělat,“ konstatovala hejtmanka. Trvá na tom, že prostě není možné obyvatele malých obcí, kteří nemají k dispozici vlastní auto, „odříznout od světa“.

Ilustrační foto.
Odjezdy na víkend se policie kontrolovat nechystá

ON-LINE najdete ZDE

Odpověď na požadavek Prahy, aby Středočeši kývli na výrazné osekání veřejné dopravy, je tedy zamítavá. I tak se nicméně na pomezí Prahy a středních Čech jistá redukce chystá. Hovoří o ní alespoň informace o omezeních v hlavním městě, které ve středu Praha zveřejnila na svých webových stránkách. Vedle dalších změn zmiňuje i to, že od pondělka dojde v pracovních dnech k prodloužení intervalu mezi spoji v pracovních dnech dopoledne a vpodvečer, a to v důsledku zrušení takzvaných vložených spojů mezi pražským hlavním nádražím a Říčany.

Podle hejtmančiných slov je v nynější době spíše než to, že v autobusech i vlacích jezdí málo lidí, třeba řešit pravý opak: dbát na to, aby spoje nebyly přeplněné a cestující mohli zachovávat doporučený odstup. A krizový štáb kraje klade důraz i na to, aby se lidé dostali tam, kam potřebují.

Řeší se však i finanční souvislosti. Jermanová ve čtvrtek podotkla, že prázdninový režim v dopravě vlastně znamená plánovaný pokles objemu služeb. „Nebude tak mít negativní dopad do krajského rozpočtu,“ uvedl krajský úřad v tiskové zprávě. Před deseti dny nicméně zmínila, že se zavedením prázdninového režimu a opatření v autobusech, kdy bylo rozhodnuto, že si pasažéři kvůli omezení kontaktů s řidičem nebudou kupovat jízdenku (a ani nastupovat předními dveřmi), souvisí pro krajský rozpočet ztráty v objemu desítek milionů korun.

Ilustrační foto.
Kyberkriminality přibývá. Nepřidejte se, radí policie

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník