V úterý 8. srpna na to upozornil pražský policejní ředitel Petr Matějček. „V dřívější době bylo podmínkou ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, ale nyní se k nám mohou hlásit i zájemci s výučním listem,“ potvrzuje, že maturitní vysvědčení přestalo být nezbytnou podmínkou toho, aby člověk mohl obléknout uniformu. „Doufáme, že tím otevřeme dveře dalším uchazečům, kteří mají o práci u policie dlouho zájem – a stanou se součástí našeho týmu,“ konstatoval Matějček.
Ty dveře se už otevřely, plyne ze slov Evy Kropáčové z tiskového oddělení pražské policie. Zájemci už se nejen ozvali, ale několik – v řádu jednotek – jich i nastoupilo. Zařazeni byli na pohotovostní eskortní oddělení. „Sloužit ale mohou i na dopravní policii nebo oddělení metro,“ poznamenala Kropáčová.
Vzdělání se dá doplnit
Pro policisty bez maturity jsou v rámci aktuálně platných pravidel vytvořena služební místa, kde prý vykonávají spíš „pomocné práce“; otevírá se však se i cesta k postupu do vyšších pozic, pokud si vzdělání doplní. „Po ukončení základní odborné přípravy jim umožňujeme dostudování středoškolského vzdělání zakončeného maturitní zkouškou v resortní škole Ministerstva vnitra ČR,“ potvrdil ředitel Matějček. S tím, že nově nastupujícím policistům se organizace snaží pomoci v dalším kariérním růstu.
Zdůraznil současně, že ostatní podmínky pro přijetí k policii se nemění. „I pro tyto uchazeče jsou stejné jako pro ostatní,“ odkázal na nutnost uspět u zdravotní prohlídky, v prověrce fyzické zdatnosti i u psychologických testů ověřujících způsobilost vykonávat náročné povolání. Podmínkou je také bezúhonnost: kdo se dříve zapletl s paragrafy, už se strážcem zákona stát nemůže.
Vinař či myslivec v uniformě
Policie ČR, která má v hlavním městě zhruba 4,4 tisíce tabulkových míst, by potřebovala obsadit bezmála tisícovku volných pozic.
„Největší podstav, tedy nejvíce volných míst, je na odboru dopravní policie – a to konkrétně na oddělení řízení dopravy, na dálničním oddělení a oddělení dopravních nehod. Dále hledáme policisty na místní oddělení a oddělení metro. Zcela poprvé se mohou uchazeči také hlásit i ke speciální pořádkové jednotce – tedy k takzvaným těžkooděncům,“ vypočetla Kropáčová, kde kolegové a kolegyně chybějí nejcitelněji.
Přichází tedy nová náborová kampaň nazvaná My jsme pražská policie. Policejní tým chce představit nejen jako ty, kteří pomáhají lidem ve službě, ale jsou to ženy a muži mající v době volna různé koníčky a zájmy. Svůj život v soukromí ukážou na plakátech – a především ve videoklipech, které se objeví na sociálních sítích i v kinech.
„Představí se například jako myslivec, rehabilitační sestra, trenér malých hokejistů, vinař, instruktor potápění, vedoucí dětského kroužku ochrany přírody a další,“ naznačila Kropáčová, že v řadách policie se lze setkat s lidmi rozmanitého zaměření.
Policisté v těchto rolích také budou pohlížet na lidi z billboardů, plakátů v metru, dokonce je vyrobena velkoplošná reklama o rozměrech 17x5 metrů – a ozvou se i z rádií. Nováčkům po ukončení základní odborné přípravy Policie ČR nabízí měsíční plat blížící se 40 tisícům korun hrubého.
Do služby na pár kliknutí
Dokonce až 48 tisíc hrubého po absolvování pětiměsíčních nástupních kurzů nabízí nováčkům Městská policie Praha. Deníku to řekla vedoucí kanceláře jejího ředitele Irena Seifertová, jež připomněla, že jde o částku po započtení všech benefitů a příplatků. Strážníci v metropoli, kteří mají 2,3 tisíce tabulkových míst, by aktuálně potřebovali obsadit čtvrt tisícovky pozic: 220. „Napříč všemi útvary,“ upřesnila Seifertová.
U strážníků ale platí, že zájemce bez maturity nemá šanci. „Je to jedna ze zákonných podmínek,“ konstatovala s tím, že bavit se o výjimkách tady nemá smysl. A rovněž zde je nutné úspěšně projít fyzickými i psychologickými testy a absolvovat zdravotní prohlídku.
Možnosti nástupu pro muže a ženy zákona v Praze:
Policie ČR | Městská policie Praha | |
Kolik hledá lidí | téměř 1000 lidí | 220 lidí |
Kvalifikace | stačí výuční list | podmínkou je maturitní vysvědčení |
Náborový příspěvek | 150 tisíc | 300 tisíc |
Plat po ukončení základní odborné přípravy | bezmála 40 000 Kč hrubého měsíčné (do té doby od nástupu kolem 30 000 Kč) | až 48 000 Kč hrubého měsíčně po přiznání všech příplatků |
Příklady dalších benefitů | šest týdnů dovolené, bezplatné ubytování pro mimopražské policisty, náhrady cestovních výdajů, příspěvek na stravování, bezúročné půjčky, příspěvek na kulturu a sport, bezplatné jazykové vzdělávání | 10 000 Kč měsíčně jako příspěvek ne bydlení a dopravu, 5000 Kč ročně na rekreaci, příspěvek na jídlo formou stravenkové karty, příspěvky na životní a důchodové pojištění, možnost účasti dětí na táborech |
Zájemcům o přijetí nabízí městská policie souhrn informací na webové adrese nabor.mppraha.info. Lze se tam dozvědět, že zájem o práci strážníka lze v Praze projevit vyplněním elektronického dotazníku, zavoláním na telefonní číslo 222 025 018 nebo v pracovních dnech a běžné pracovní době zavítat do kanceláře personálního oddělení na vinohradské adrese Korunní 98.
Policie ČR, tedy ta „státní“, má v metropoli dvě náborová pracoviště, informovala vedoucí oddělení náboru Iva Vránová. S odkazem na adresy Kongresová 1666 v Nuslích a Sokolovská 623/251 ve Vysočanech. Telefonní číslo, které může otevřít kariéru u policie, má v tomto případě podobu 703 823 840.
Stačí však napsat do internetového prohlížeče „policie Praha nábor“ a objeví se stránka nabízející i další kontakty. Personální oddělení lze však oslovit i prostřednictvím SMS zprávy. „Na telefon 703 823 840 ve tvaru K POLICII BEZ MATURITY nebo MÁM ZÁJEM O PRÁCI U PRAŽSKÉ POLICIE (s maturitou),“ sdělila Vránová. Upozorňuje také na možnost poslat e-mail na adresu: krpa.nabor@pcr.cz.