Blíží se čas akcí s ním spojených, kdy lidé přestávají hudrat na hic, předtím, než teploměry na pár měsíců skrčí své ukazatele směrem dolů, se početní návštěvníci vystavují příjemným paprskům babího léta a trochu tekutého slunce se snaží načerpat do žil. Nic nedbajíce na to, že tohle pochutnání vyjde dráž, než běžná konzumace: většinou se platí vstupné, v jehož ceně je i degustační sklenička.

Vinný festival už nyní

Hlavní sezona vinobraní a koštů, získávajících stále větší popularitu jak v různých částech Prahy, tak ve městech a obcích v okolí metropole, sice nastane až za měsíc – tak dlouho ale příznivci přátelských setkání u stánků s vínem čekat nemusí. Burčák sice ještě k mání není, ale zastavit se pro sklenku bílého, růžového i červeného je možné už teď.

Odpoledne v pátek 11. srpna a v sobotu se koná festival In vino Hostivice, který už dospěl do devátého ročníku. Upozorňují na to nejen organizátoři, ale zve i Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

Návštěvníky ve městě západně od Prahy osloví na Husově náměstí nabídka dvou desítek českých, moravských i zahraničních vinařství, chybět nebude pestrý výběr jídla, ale také muziky. Kolem té měli organizátoři trochu zamotanou hlavu – i bez vína: bylo třeba měnit páteční, ale i sobotní program. To se ale netýká jedné z hlavních hvězd: Kamila Střihavky s The Leaders.

Září přinese rozmanitý výběr

Tipy na vinobraní v hlavním městě a okolí, jejichž termíny je dobré si už teď zapamatovat a určitě si tyto akce nenechat ujít, nabízí Šárka Podlenová z agentury Omnimedia, spolupracující na přípravě tipů pro milovníky vína s Vinařským fondem Česká republika. Jeho posláním je v celostátním měřítku propagovat víno, jeho výrobce i vinařskou turistiku. Podlenová zve na místa, která mají jedno společné: spojuje je letitá vinařská tradice a vášeň pro výrobu vína.

První z vinobraní, jejichž návštěvu doporučuje, se koná již v srpnu. Na Praze-východ, konkrétně v Kostelci nad Černými lesy, bude v sobotu 26. srpna. Tyto slavnosti sklizně již nabídnou nejen ochutnávku vín od výrobců z Čech a Moravy, ale také burčáku. „Dokonale zaženete hlad tamními delikatesami. A pokud s sebou budete mít děti, zabaví je připravený program,“ slibuje Podlenová k akci, která se bude konat od 13 do 22 hodin.

Meteorický roj Perseid.
Roj Perseid přináší noci splněných přání. Nejlepší je koukat vleže

Na sobotu 9. září se chystá skutečný svátek vína v hlavním městě i v jeho okolí. To Podlenová radí zavítat jak na Trojské vinobraní v Praze, které letos dospělo do 25. ročníku, tak na Vinobraní na Kačině na Kutnohorsku. V hlavním městě se sice svátek vína uskuteční u zámku barokního a na Kutnohorsku u empírového, ale obě akce mají hodně společného: výběr vín, burčák, dobré jídlo, hudební vystoupení i zábavu pro děti. Na Kačině, kde organizátoři nabídnou i kyvadlovou dopravu z Kutné Hory a z Čáslavi, bude vinobraní spojeno s dožínkami.

Dokonce tři dny radovánek, od pátku 15. do neděle 17. září, nabídne o týden později Mělnické vinobraní. Vedle vín a burčáku nejen z českého regionu a gastronomických specialit čekají na návštěvníky čtyři scény nabízející program. „Zahrají a zazpívají například UDG, Slza, Pokáč, Ben Cristovao, Vojta Dyk či OffBeat Orchestra,“ uvedla Podlenová, jež připomíná rovněž program pro děti. „A během slavnosti si můžete prohlédnout historické centrum, zámek s vinnými sklepy ze 14. století i mělnické podzemí,“ doplnila.

Na královský hrad i na hrad krále

Na 23. září připadají vinná doporučení týkající se míst dvou unikátních královských hradů. V hlavním městě se uskuteční Svatováclavské vinobraní na Svatováclavské vinici u Villy Richter na Pražském hradě, pojmenované Wine & Music Festival. Vedle burčáku má být k mání více než 50 druhů vín (včetně vzorků z místní vinice), vedle živé jazzové muziky zahrají Djs. Plus k tomu gastronomické zážitky a jedinečný výhled na Prahu.

Ilustrační foto.
K policii se dá nastoupit i bez maturity. A stačí jen poslat SMS zprávu

Karlštejn nabídne 25. ročník vinobraní s nahlédnutím do časů gotiky i se zbrojnoši, trubači, bubeníky, historickými tanci, kejklíři, fakírem – a samozřejmě i s osobním dohledem Karla IV. a Elišky Pomořanské – a to ve dvou dnech: v sobotu 23. září i v neděli. Jako už tradičně bude této akci patřit několik prostranství: před vinařskou stanicí, za mostem, na náměstí pod hradem, na dětském hřišti u školy i na nádvoří hradu.