Důvodem k tomuto kroku je podle vedení Prahy fakt, že současná vizuální identita PID pochází z roku 2008 a s rozšířením do Středočeského kraje v posledních letech je nutná její změna. Podle důvodové zprávy schváleného tisku moderní integrovaný dopravní systém propojuje všechny druhy dopravy v jeden celek a musí nabízet cestujícím moderní službu v jednotné kvalitě: „Součástí musí být i jednotná komunikace s veřejností a podpora značky veřejné dopravy.“

„Chci, aby pražská hromadná doprava byla komfortní, moderní, měla silný brand a byla nejen co do kvality služeb, ale také vizuálně na úrovni 21. století. Proto vypisujeme designérskou soutěž, která zajistí nový vizuální manuál identity systému PID a nová loga Regionálního organizátora pražské integrované dopravy i Integrované dopravy Středočeského kraje, která budou společně vysílat jasný signál postupné integrace,“ popsal v tiskové zprávě Adam Scheinherr (Praha sobě), primátorův náměstek pro oblast dopravy.

Červená jako základní barva

Dvoukolová designová soutěž by měla stát skoro tři miliony, o které městská rada navýšila rozpočet magistrátní firmy Ropid, investora zakázky. Soutěž má také posoudit, zda současné - 11 let staré - logo PID zůstane v aktuální podobě, pouze se upraví, nebo se za něj najde náhrada. „Základním parametrem nové identity bude červená barva, která je vnímaná jako základní barva dopravního systému a navazuje na provedení označníku hromadné dopravy v Praze i v části Středočeského kraje,“ uvádí tisková zpráva.

Podle Scheinherrova záměru by měla mít vozidla (autobusy, tramvaje i vlaky) jednotný vzhled včetně interiérů. Pravděpodobně se v budoucnu změní rovněž informační systém pražské MHD včetně označníků PID. Radní zatím nedokážou odhadnout, kolik bude stát instalace nové indentity, případně i loga na železniční stanice a zastávky, stanice metra či tramvajové i autobusové zastávky. Pravděpodobně bude nutné časem „přebarvit“ také jednotlivé dopravní prostředky.

Fotogalerie: Lítačka

Otázkou je, zda se tato „designová revoluce“ dotkne také Lítačky. Nová zelená karta MHD nahradila za primátorky Adriany Krnáčové (ANO) červenou Opencard. Dříve se spekulovalo o tom, že by koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) mohla přijít se svou verzí. Ve schváleném dokumentu se píše vyslověně pouze o změně mobilní aplikace. Lítačka by tedy měla zůstat jen s drobnou úpravou loga PID.