Nejkritičtější první hodiny a dny už má mládě za sebou a vše se zatím vyvíjí přesně tak, jak má. „Matka na mládě zareagovala velmi dobře. V prvních hodinách je nejdůležitější, aby se vytvořilo mezi matkou a mládětem pevné pouto. To se podařilo," řekl zoolog Zoo Tábor Ondřej Kott.

„Od prvních chvil se matka o mládě pečlivě stará, což nemusí být vždy samozřejmé. Ve skupině nyní panuje značná nervozita z příchodu nového člena. Samci samici s mládětem brání. Kdykoliv se někdo byť jen přiblíží k oplocení expozice, tak ostatní opice cení zuby a vydávají varovné výkřiky," doplnil Kott.

Makak jávský pochází z jihovýchodní Asie, kde běžně obývá lesy a mangrovové porosty podél řek a pobřeží. Jako ohrožený druh je zařazen v celosvětovém seznamu CITES, protože je často odchytáván pro lékařský výzkum, což snižuje jeho stavy ve volné přírodě. Aktuálně navíc jeho druhové příbuzné na druhém konci světa ohrožuje nejničivější požár tohoto tisíciletí, který vznikl bezohledným nelegálním vypalováním deštných pralesů.

Zoo Tábor na to upozornila minulý týden. Nebezpečí pro něj představuje také lov, který probíhá především na Filipínách, kde jsou makakové loveni pro potravu i zábavu. Chráněn je pouze na ostrově Bali, protože je zde považován za boha Hanumána, kterému místní staví chrámy.

Specializace na ohrožené druhy

„Narození mláděte je vždy radostná událost. O to větší, když se jedná o ohrožený druh. Jsem rád, že se nám daří tato zvířata pravidelně množit a můžeme tak pomáhat k zachování druhové rozmanitosti i pro budoucí generace," prohlásil majitel Zoo Tábor Evžen Korec a dodal, že se táborská zahrada na ochranu a chov ohrožených druhů specializuje.

Mládě je nyní ve společném výběhu s ostatními opicemi, které ho velmi úzkostlivě chrání. Chovatelé se tak k němu ještě nedostali, což je zcela běžné. Dosud proto nevíme, jakého pohlaví mládě je. Co myslíte, je to opička nebo opičák? Tipovat můžete na facebookových stránkách zoologické zahrady - ZDE.

Prohlédnout si nový přírůstek na vlastní oči lze o víkendu 28. a 29. listopadu, kdy bude mít otevřeno od 9 do 16 hodin. „Celý prosinec nás můžete navštívit každý víkend ve stejný čas. Mimořádně návštěvníky přivítáme také v pátek 25. prosince a první den příštího roku, tedy v pátek 1. ledna 2016. I v tyto dny bude otevřeno od 9 do 16 hodin," řekl Evžen Korec.

Čtěte také: Za čtyři měsíce od znovuotevření zavítalo do Zoo Tábor 50 tisíc návštěvníků