Umožnit snáz reagovat i na tyhle trable by měl nový program podpory osob samostatně výdělečně činných, jehož návrh v pondělí posuzovali středočeští radní. Odpoledne o něm informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Mohl by rychle a účinně pomoci OSVČ, kteří byli nepříznivě zasaženi epidemií Covid-19, aby mohli rychle obnovit své podnikání,“ míní. S upřesněním, že se bude jednat o bezúročnou půjčku splatnou do čtyř let – kdy jeden rok představuje odklad a tři pak jsou určeny na splácení. Návratná bezúročná půjčka má být poskytována v maximální výši 50 tisíc korun.

ON-LINE ke koronavru najdete ZDE

„Naším cílem je nabídnout plošnou a efektivní pomoc podnikatelům, kteří se neočekávaně ocitli ve finanční tísni,“ uvedla Jermanová. Vedení kraje počítá s tím, že živnostníky, kteří podnikají na území kraje a živnost měli založenou před vyhlášením nouzového stavu, bude tato nabídka hojně využívána: na tento program hodlá vyčlenit 2,75 miliardy korun. Peníze by tedy vystačily nejméně pro 55 tisíc žadatelů. Program pomoci bude spuštěn co nejdříve – a dotace budou vypláceny po schválení tohoto finančního nástroje radou kraje, upřesnil dále krajský úřad. Po schválení bude možné podávat žádosti do 30. června.

Další pravidla, s jejichž uplatňováním radní v rámci projektu poskytování návratné finanční výpomoci počítají, možná vyvolají debaty. Před poskytnutím návratné půjčky má kraj vyzvat žadatele k provedení identifikační platby. A především: půjčky nemají být poskytovány živnostníkům, kteří jsou v exekuci nebo v insolvenci. Stejně jako těm, kteří mají registrovanou adresu na radnici.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník