Prezident ČR Miloš Zeman na návštěvě v Příbrami.

19:30 - Prezident Miloš Zeman dorazil do Galerie. Tímto jeho oficiální dnešní program končí. Zítřejší cestování Středočeským krajem budeme samozřejmě rovněž sledovat, pro dnešek se však loučíme. Hezký večer!

19:15 - Prezidentská kolona přejíždí do Galerie, kde proběhne uzavřené setkání se členy rady Středočeského kraje a s osobnostmi Středočeského kraje. 

19:06 - Prezident právě připojil stuhu na prapor města, za malý okamžik se přemístí do Galerie. Zatím diskutuje s občany.

19:02 - Miloš Zeman se vyslovil pro zabavení nakradeného majetku.

18:55 - Prezident kritizoval předání Poldovky a její krach pod vedením Vladimíra Stehlíka.

18:52 - Malý chlapec se zeptal, jaké je to být prezidentem. Miloš Zeman odpověděl, že někdy hezké a někdy ošklivé. Hezké v případě předčasných voleb, ošklivé při návštěvách hospiců, kde jsou lidé, kterým nemůže pomoci.

18:49 - První dotaz od občanů směřoval k návštěvě prezidenta v Izraeli. Prezident vyvracel, že by navrhoval stěhování ambasády. Poté mluvil o tom, že nemá rád "Kožené ani Stehlíkovské podnikatele".

18:41 - Kladenský primátor Jiránek je potěšen, že prezident navštívil město hned první den svých cest po kraji. Zeman ve své řeči vyzval lidi k volbám, použil k tomu irskou anekdotu. Vyzdvihl rovněž systém preferenčních hlasů. Podotkl také, že je povinen skládat své účty těm, co ho volili, i těm, co ho nevolili.

18:36 - Prezident přijíždí, vítá ho primátor Dan Jiránek a potlesk přítomných.

18:32 - Jedna ze seniorek zkritizovala, že černé pódium vypadá depresivně. Zároveň podotkla, že čekání na prezidenta měly zpestřit děti svým vystoupením. Brzy asi začne pršet.

18:19 - Podle informací Deníku připne primátor na prapor města prezidentskou stuhu. Prezident by se měl podepsat do pamětní knihy, na pódiu obdrží hornickou sekyrku švancaru - v tomto případě kovanou, litou dostal v Příbrami - a model opery v Sydney v podobě stavebnice Lega. Na hlavu státu, která by měla dorazit za deset minut, čeká zhruba tři sta lidí.

18:12 - Vedle hlavního pódia na kladenském náměstí má svůj předvolební stánek i Strana zelených. Svoji předvolební akci si údajně nahlásila dříve, než byla ohlášena prezidentská návštěva.

17:57 - Prezident Miloš Zeman je na cestě z Dobříše do Kladna. Zde na něj na Václavském náměstí čeká zhruba dvě stě příznivců. 

17:15 - Diskuze se seniory je v plném proudu, prezident poté projde i jedno z oddělení. Venku před domem čekají stále Zemanovi odpůrci s transparenty, i přes déšť zde však stojí i jeho příznivci, kteří jej chtějí pouze pozdravit.

16:51 - Prezident Miloš Zeman navštívil v Dobříši také domov pro seniory, setkání začalo právě nyní, krátce před pátou hodinou. Na místě je více než stovka důchodců. Zeman začal jako první hovořit o valorizaci důchodů. "Myslím, že by se důchody neměly valorizovat podle procenta, ale stejnou částí všem, aby se nerozevíraly nůžky mezi jednotlivými lidmi," řekl.

16:38 - Prezident podepsal pamětní list a jako poděkování přivěsil na městský prapor prezidentskou stuhu.

16:25 - Zeman protestujícím doporučil, aby ruce držící transparenty střídali, aby se jim neodkrvily. Přirovnal je ke ztraceným vojákům a pozval k volbám, kde mohou volit, koho chtějí. Nedoporučil nevolit a sedět v hospodě. 

16:20 - Lidé s transparenty se natáčejí k přicházejícímu Zemanovi, další ale tleskají. Vzápětí lidé s transparenty zaplňují prostor před pódiem. Zemana vítá starosta Dobříše. Zeman si prý nastudoval pečlivě historii města i ocenění, která dostali jeho představitelé. 

V Dobříši čekali na Zemana i jeho odpůrci.16:17 - Prezident Zeman by měl každou chvílí dorazit do Dobříše, kde na něj čeká i dvacítka jeho odpůrců s transparenty. Více čtěte ZDE.

16:05 - Prezident Zeman již opustil příbramské náměstí, pokračuje do Dobříše. Před tím však ještě převzal otevřený dopis obyvatelů Mokrska kvůli těžbě zlata. Jak sám uvedl již před tím, neboť si povšiml transparentů těchto odpůrců, již jeho vláda těžbu zlata nepodporovala a neví, proč by mělo dojít ke změně. Více čtěte ZDE.

15:53 - Na náměstí panuje poklidná atmosféra, lidé se prezidenta vyptávají na to, co je zajímá, nikdo však nevykřikuje a všichni se chovají slušně. Na řadu přišly také dětské otázky, na které prezident odpovídá převážně vtipem.

15:30 - Prezident již dorazil na tribunu na příbramské náměstí, kde na něj čeká asi tisíc lidí. Ti byli vyzváni, aby přišli blíže, aby dobře slyšeli a zároveň mohli pokládat dotazy. Kromě toho jsou na náměstí i lidé, kteří třímají transparenty odsuzující těžbu zlata. Prezidenta přivítal potlesk, první projev má starosta města Pikrt.

15:18 - Dvacítka poděbradských studentů se bude starat o prezidenta Miloše Zemana při středečním obědě v Chateau Kotěra v Ratboři 
a v Pečkách, v restauraci 
U Rejnoka, kde bude pan prezident večeřet. „Určitě se v menu pro pana prezidenta objevuje zvěřina, budou tam nějaká jatýrka, vím, že v restauraci 
U Rejnoka chystají vykoštěnou plněnou křepelku a jako dezert belgickou čokoládu," prozradila mistrová středního odborného učiliště společného stravování Hana Košíková.

Po návštěvě krajského úřadu se Miloš Zeman vydal do příbramské nemocnice.15:10 - Ředitelka krajského úřadu práce Renata Malichová se ptá na financování pracovních míst v Lesích ČR. Zeman upozornil, že to musí být efektivní a nesmí vzniknout přezaměstnanost. Řeší se také podpora sportu. Zeman je pro její zvýšení, ale doufá, že peníze nebudou spotřebovány na provoz ministerstva.

15:00 - Příbramská zastupitelka Dědečková naráží na odvolání ředitele ČT Hodače. Ptala se, zda se mu stát nehodlá omluvit. Prezident si Hodače váží, ale vypnutí televize byla podle něj manažerská chyba. Jako tehdejší předseda vlády mu nabídl pomoc.

14:59 - V hloučku mezi přihlížejícími před Zámečkem jsou i manželé Chmelovi z Příbrami. Pro paní Chmelovou jde o první setkání s prezidentem, pan Chmela ve svých 91 letech již viděl prezidenty čtyři. V Příbrami byl naposledy Václav Klaus. Chmelovi se na nic zeptat nechtějí, pouze chtějí videt prezidenta.

14:56 - Do Příbrami se Zeman vrací rád za lidmi, kteří byli zvoleni stejně jako on - lidmi, ne Parlamentem. Kdysi vystoupil 300 schodů na Svatou Horu. Teď už by ty schody podle svých slov zvládal těžko, ale těšil se sem i jako čtenář Káji Maříka. Tento knižní hrdina také jezdil se svou maminkou na Svatou Horu. 

14:53 - Náměstek hejtmana Miloš Petera (ČSSD) uvedl, že prezident Zeman by měl do Středočeského kraje zavítat i příští rok.

14:52 - Obřadní síň Zámečku se nyní uzavřela, prezident se chce pobavit s kompetentními osobami o problémech města. Na místě jsou zástupci města, policie, hasičů, příspěvkových organizací. Atmosféra je podle slov naší redaktorky příjemná, prezident všechny bavil svými průpovídkami. Jako první položil svůj dotaz ředitel hornického muzea v Příbrami. Zeman popsal svůj vztah k historii, neopomněl také dodat jeden ze svých bonmotů: "Nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi."

14:51 - Prezident Miloš Zeman dnes před středočeskými zastupiteli obhajoval personální změny, která nedávno na některých důležitých postech prosadil ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Podle prezidenta mu provádění těchto změn nezakazuje ústava ani žádný jiný zákon. Žák je pražským lídrem strany Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) do předčasných voleb.

14:50 - Po dnešním setkání 
s Kladeňáky na Václavském náměstí bude Miloš Zeman večeřet s představiteli Kladna a krajskými zastupiteli v restauraci Galerie. Kladenský deník zjistil, co dobrého bude mít k jídlu. Více čtěte ZDE.

14:45 - Prezident republiky se setkal se starostou města Příbram, hovoří o historických památkách města. Na diskuzi s prezidentem čekají i další představitelé města, ředitelé základních škol a další.

14:38 - Hradu Karlštejn se prezidenti vyhýbají, více se dozvíte ZDE.

Po návštěvě krajského úřadu se Miloš Zeman vydal do příbramské nemocnice.14:37 - Kolona s prezidentem republiky míří z nemocnice k Zámečku. Zde je hlava státu očekávána starostou města, lidé netrpělivě prezidenta vyhlížejí, z okna nedaleké pošty se dívají i její pracovnice.

14:29 - Miloš Zeman právě vešel na dětské oddělení. Děti chce osobně pozdravit. Asi pěti malým dětem předal prezident autíčka, šachy a panenky.

14:26 - Primář dětského oddělení příbramské nemocnice Pavel Marček novinářům řekl, že žádné speciální přípravy návštěvě prezidenta nepředcházely.

14:17 - Galerie Sítná v Kladně je pro veřejnost zavřena. Prezident zde totiž povečeří s osobnostmi kraje. Obsluhovat ho budou studenti Střední hotelové školy Kladno.

14:14 - Naši redaktoři prošli po kladenské pěší zóně a sledovali, zda lidé žijí dnešní prezidentskou návštěvou. Slovo prezident a Miloš Zeman ale nezaslechli ani jednou. Přesto do redakce Kladenského deníku už volali dva čtenáři a ptali se, jestli je večer setkání s prezidentem před radnicí, jak bylo původně avizováno, nebo nově na Václavském náměstí na zcela opačném konci města. Byli spokojeni, když se jim dostalo správné odpovědi.

Po návštěvě krajského úřadu se Miloš Zeman vydal do příbramské nemocnice.13:09 - Prezident nyní obědvá za zavřenými dveřmi s řediteli nemocnic a dalšími důležitými osobnostmi Příbrami. Přibližně za hodinu navštíví dětské oddělení. Ochranka teprve rozhodne, zda novináře s prezidentem na návštěvu tohoto oddělení pustí. Zeman chce podle svých slov v nemocnicích spíše nasávat informace než se vydávat za experta na zdravotnictví.

12:50 - Ředitel nemocnice přivítal prezidenta na setkání s dalšími řediteli nemocnic. Prezident v Příbrami ochutná i nemocniční stravu.

12:45 - Kolona zhruba dvaceti vozidel dorazila do příbramské nemocnice. Prezident republiky Miloš Zeman vystupuje z vozu, obklopen ochrankou a míří na hlavní recepci. Podle naší redaktorky jde pomalu, ale nezastavuje se, jedna z pacientek, která jej nedočkavě vyhlížela na recepci, mu tleská. Míří přímo do sálu, kde se bude obědvat. Více čtěte ZDE.

12:42 - Doprava před Příbramí se zřejmě zastaví, kolona s prezidentem republiky bude vjíždět do města.

12:30 - Úplně náhodou se k očekávanému příjezdu prezidenta nachomýtla i Soňa Landová z Kolína, která zde čeká na příbuzné. Nyní již tedy nedočkavě spolu s manželem, synkem a pejskem vyhlížejí příjezd hlavy státu. Před příbramskou nemocnicí je rušno, ujít příjezd státníka si nechtějí nechat ani sestry či nemocniční personál. Policie obhlíží termín, na nedaleké stavbě pracuje mnoho dělníků. Šéf příbramské policie René Peták prochází mezi lidmi v civilu, zajišťuje bezpečný příjezd hlavy státu.

12:19 - Příbram nedočkavě vyhlíží prezidenta republiky. V centru je rušno, úředníci koukají z oken úředních budov, všude se pohybují policisté.

Prezident Miloš Zeman navštívil Krajský úřad Středočeského kraje.

12:06 - Prezident podle naší redaktorky poznamenal, že novináře stejně bude zajímat pouze to, jaké dary dostal a co mají k obědu. Uniká jim prý podstata celé návštěvy. Zároveň uvedl, že pokud bude v dárkovém koši něco sladkého, dá to manželce, ostatní sní. Ocenil, že dostal celozrnné pečivo, což je podle rad jeho lékařů.

11:58 - Setkání prezidenta republiky s krajskými zastupiteli skončilo. Hejtman si s hlavou státu vyměnili dary - krajský představitel dostal od Zemana lampu, aby mohl pracovat 24 hodin denně. Prezident Zeman si ze středočeského hejtmanství odváží kutnohorskou iluminaci a dárkový koš. Nyní se přesune do Příbrami.

11:49 - Ani jedno místo k parkování není na příbramském náměstí TGM, které je jinak zčásti určeno jako parkoviště. Jeho prostory lemují pásky. Aby tu někdo opravdu neparkoval, na to dohlížejí městští strážníci. Ti prý od rána schytali nadávek od projíždějících řidičů, kteří tu jezdí dokola a marně hledají v centru města volné místo. Skoro hotová je tribuna na náměstí, kde se má prezident sejít s občany.

11:40 - Prezident vyjádřil nespokojenost se školstvím. Kritizoval utlačování technických oborů a přemíru vysokoškoláků.

11:35 - Mezi středočeskými zastupiteli padla i další témata - jako např. zákon o veřejných zakázkách, zřízení CHKO Křivoklát nebo spokojenost prezidenta se vzděláním v republice.

11:34 - Přípravy na prezidentskou návštěvu v Příbrami vrcholí, v nemocniční kuchyni je prakticky připraveno k pohoštění veškeré menu, na místo dorazily jmenovky hostů, chladí se sekt. Mezitím strážníci kontrolují ulice kolem Zámečku, kde se nesmí nyní parkovat kvůli koloně vozů, které tudy projedou a vyhrazeným místům pro vozy VIP. Neposlušní řidiči dostali na svá auta botičky od městské policie.

Prezident republiky Miloš Zeman a hejtman Středočeského kraje Josef Řihák na Krajském úřadu Středočeského kra­je.11:30 - Radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) se ptala prezidenta na regulační poplatky. Ten uvedl, že podle něj jsou proti Listině základních práv a svobod - kromě hospitalizačního poplatku ve výši 60 Kč maximálně po dobu 30 dní. Ti, kdo si platí zdravotní pojištění, mají podle prezidenta nárok na bezplatné zdravotnictví. Více čtěte ZDE.

11:20 - Studenti příbramské integrované školy si trénují nástup v hodovní síni v nemocnici, kde se bude podávat oběd.

11:19 - Zastupitel Jetenský (KSČM) se Zemana ptal na veřejnou dopravu. Zeman mu odpověděl, že je proti tak zvaným občanským iniciativám, které brání rozvoji dálniční sítě a nutí kamiony jezdit po okresních silnicích.

11:17 - Na důležité setkání s hlavou státu se připravuje starosta Příbrami Pavel Pikrt. Jak dnes den na radnici vypadá? Starosta nebere telefon. "Je zavřený ve své kanceláři a soustředí se na přípravu k odpolednímu přivítání Miloše Zemana," popisuje atmosféru na radnici mluvčí Ondřej Šlechtický. Dodává, že na dnešek si starosta nesjednával žádné schůzky, maximálně prý vyřídí nějakou korespondenci.

11:16 - Do příbramské nemocnice přivážejí kytici pro prezidenta. V okolí Zámečku rozdávají strážníci botičky na auta, která tam dnes nemají co dělat.

11:15 - Prezident 28. října ocení středočeskou sochařku Marii Uchytilovou, která je autorkou soch lidických dětí.

11:10 - Ve svých slovech Zeman zmínil řešení nezaměstnanosti a svůj boj za zmírnění tabákové směrnice. Více o tématu nezaměstnanosti čtěte ZDE.

11:09 - Prezident Zeman poděkoval za pozvání. Prezident podle něj nemá být uzavřen na Pražském hradě a lánském zámku, ale má být mezi občany a tlumočit jejich názory Parlamentu.

11:03 - "Je mi nesmírnou ctí přivítat zde prezidenta, který jako první prezident od roku 2000 navštívil půdu krajského zastupitelstva," řekl v úvodním slovu hejtman Středočeského kraje Řihák.

11:02 - Prezident republiky Miloš Zeman je v sále mezi krajskými zastupiteli. Hejtman Josef Řihák (ČSSD) absolvuje návštěvu na vozíku, je totiž po operaci nohy.

Prezident republiky Miloš Zeman a hejtman Středočeského kraje Josef Řihák na Krajském úřadu Středočeského kra­je.

10:57 - Podle posledních zpráv by prezident měl na krajský úřad přijet v jedenáct hodin.

10:41 - Sál krajského zastupitelstva se téměř zaplnil, dochází k posledním úpravám a přesunům. Přítomni jsou například radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová či radní pro kulturu Zdeněk Štefek.

10:31 - Prezidentovi se chystají dnes předat v Příbrami dopis obyvatelé Mokrska. Otevřený dopis popisuje obavy lidí z těžby zlata v ČR. Odpůrci těžby zlata z občanského sdružení Brdy nad zlato také nabádají k tomu, aby lidé přišli dnes na náměstí TGM v Příbrami. „Protestní transparenty jsou vítány. Musíme být vidět a slyšet," zvou odpůrci těžby na sociální síti. Těžba zlata totiž ohrožuje nejen Mokrsko, ale i Vacíkov na Hvožďansku.

10:30 - V sále podle naší redaktorky zatím převažují komunističtí a sociálnědemokratičtí zastupitelé.

10:10 - V sále krajského zastupitelstva už je připraven koš s regionálními potravinami, který dostane prezident jako dar od hejtmana. Mezi dary je i replika kutnohorské iluminace.

10:06 - Dnešní státní návštěvu prožívají i klienti Domova seniorů v Dobříši. Tam má prezident Miloš Zeman namířeno navečer po návštěvě Příbrami. "Někteří klienti se těší a přemýšlí, co si vzít na sebe, jiní to zase tak neprožívají," popisuje atmosféru v zařízení sociální pracovnice Kira Bulat.

9:56 - Podle redaktorky Deníku je před krajským úřadem zatím klidno, někteří zástupci médií jsou již vevnitř. Při příjezdu prezidenta nesmí žádný z novinářů stát venku před úřadem.

9:46 - V kuchyni převládá nervozita, ale všechno podle kuchařek šlape tak, jak má. Žáci integrované školy skládají ubrousky, leští sklenice, o úpravu stolů se stará jejich učitelka. Radí se společně, jak na to, co kam dát, aby to bylo nejlepší. Přesto panuje dobrá nálada. Všechno dění kolem příjezdu státníka a jeho doprovodu má pod kontrolou mluvčí nemocnice Monika Boušková, neustále telefonuje. Na čem si Miloš Zeman pochutná? Čtěte ZDE.

9:35 - Kde už rozhodně není klid, je kuchyně v nemocnici. Tam bude prezident s doprovodem obědvat. Kuchařky dovařují menu. Zdobí se stoly. Generálku od deváté ráno mají žáci příbramské integrované školy. Víc než dvacet budoucích číšníků a servírek si nacvičuje obsluhu. Nechtějí udělat chybu. Výhodou je, že už se v podobných situacích umějí pohybovat, obsluha významných hostů pro ně není novinkou.

9:32 - Přesto, že vládní kolona přijede k Zámečku až po obědě v nemocnici, už kolem osmé hodiny ráno hlídají prostranství mezi radnicí a Zámečkem městští strážníci. Tím začínají potíže s parkováním, protože parkoviště už je zarezervované pro V.I.P. hosty.

9:25 - Na náměstí TGM v Příbrami, kde se má dnes odpoledne prezident Miloš Zeman sejít s občany, už roste tribuna. Je čisto, uklizeno. Aby také ne. Pracovníci technických služeb už včera v místech, kudy půjde vládní návštěva, přes den zametali odpadky a listí.

9:17 - Oficiální část prvního dne návštěvy prezident zakončí v největším krajském městě Kladně, kde se chce setkat s obyvateli na Václavském náměstí ve čtvrti Kročehlavy. Poté ještě ve městě podle informací ČTK povečeří s významnými představiteli a osobnostmi kraje.

9:10 - Návštěvu středních Čech dnes prezident začne na krajském úřadu v Praze, kde se setká s hejtmanem Josefem Řihákem (ČSSD), následně vystoupí před zastupiteli a dalšími zástupci úřadu. Pak se přesune do Příbrami, kde chce navštívit nemocnici, na radnici se setká s představiteli města a na náměstí T.G. Masaryka také s obyvateli. Dalším místem prezidentské návštěvy bude Dobříš, kde se Zeman setká s klienty domova pro seniory a obyvateli.

9:00Prezident Miloš Zeman dnes v rámci svých cest po regionech zavítá do Středočeského kraje. Cestu po největším kraji v zemi ale zahájí v Praze, kde sídlí středočeské hejtmanství. Třídenní program prezidenta zahrnuje setkání s regionálními politiky, studenty, obyvateli nebo návštěvu kutnohorské továrny Philip Morris, která patří mezi přední výrobce cigaret. Zeman navštíví také Kolín kde se narodil, studoval a v 60. letech pracoval v tamních strojírnách. Prezidentská kancelář v srpnu oznámila, že Zeman ještě letos navštíví všechny kraje mimo Prahy, kde sídlí. Turné v září zahájil ve Zlínském kraji, pak byl v Pardubickém, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kra­ji.