Ty spolu s dvěma čtyřkolkami a terénními vozidly poslouží především v Chráněné krajinné oblasti Brdy. Ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera sám řekl, že začátek nasazení BRUSu plánuje policie v brdských lesích.

„Tam se zaměříme na rekognoskaci tamní lokality. Dále půjde o součinnost s jednotkami hasičského záchranného sboru. Následně se nám nabízejí další aktivity, při nichž budeme získávat potřebné profesní zkušenosti pro další operační využití bezpilotního prostředku. Jedná se o další příklad oboustranně výhodné spolupráce VTÚ a Policie ČR. Státní podnik nám předává prostředek na vysoké technické úrovni," uvedl Václav Kučera.

„Je to významný posun v technickém zabezpečení policie. S BRUSem k nám přichází vyšší efektivita naší činnosti. Unikátní řídící systém tohoto bezpilotního prostředku nám do budoucna umožní autonomní lety s konkrétním zadáním," konstatoval Ondřej Smotlacha, zástupce vedoucího územního odboru Příbram.

Práce v náročných podmínkách

O dronu již dříve řekla Deníku příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová, že jde o moderní bezpilotní prostředek s kolmým startem a přistáním. „Používá se v náročných podmínkách, kdy nelze použít klasickou leteckou techniku, nebo je to ekonomicky nevýhodné. Prověří velké plochy území. V současné době probíhá výcvik operátorů a rozbíhá se proces registrace pilotů a bezpilotních prostředků," upřesnila už před časem mluvčí.

V Brdech budou využívány především k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému, s pyrotechnickou službou a dále k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky a nepovolená těžba lesních porostů. Rovněž budou pomáhat při pátracích akcích. Nepočítá se pochopitelně s jejich nasazením v obydlených oblastech.

Čtěte také: Policisté dostanou dva drony, poslouží především v Brdech