Někde už nejde o doporučení, ale o povinnost. Už v minulém týdnu stanovily toto pravidlo oblastní nemocnice v Mladé Boleslavi a Příbrami, postupně přibývají další. Třeba hořovická nemocnice vyhlásila povinnost ochrany dýchacích cest od úterý 19. července. Současně stanovila, že v jednom okamžiku může být na návštěvě hospitalizovaného pacienta jen jedna osoba. Deník také zaznamenal, že někde se během pátku objevily přímo ve vchodech stojany s dezinfekcí na ruce doplněné upozorněním, že povinnost je použít má každý, kdo vstoupí dovnitř; včetně zaměstnanců.

Je tak možné očekávat, že pravidla budou přitvrzovat. Změny mohou stanovit ředitelé jednotlivých zařízení. Před návštěvou je tudíž dobré nahlédnout na jejich webové stránky, zda tam nejsou informace o novinkách.

Ve středních Čechách stejně jako celorepublikově se počet lidí s prokázanou nákazou koronavirem zvyšuje – a v souvislosti s tím přibývá i covidových pacientů v nemocnicích. V pátek jich bylo 70 – zhruba dvojnásobný počet oproti stavu před 14 dny – přičemž čtyři z nich leželi na jednotkách intenzivní péče, informoval Josef Holek z krajského úřadu. Připomněl, že nemocnice zatím situaci zvládají – nicméně je třeba počítat s tím, že v případě dalšího zhoršování situace by mohlo opět dojít k omezování rozsahu neakutní péče včetně odkládání plánovaných operací.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) radí používat respirátory nejen návštěvám, ale i pacientům. „I přesto, že v současnosti není jejich nošení striktně nařízeno, apeluji na zodpovědnost každého z nás. Pokud se necítíte dobře a pozorujete na sobě příznaky respiračních onemocnění, není nic jednoduššího než si respirátor nasadit a chránit tak své okolí,“ připomněl. Upozorňuje, že odpovědnou ohleduplností lze přispět k omezení šíření koronaviru: „Nikdo z nás si nepřeje, abychom zase došli do stavu, kdy by bylo nutné omezit či úplně zakázat návštěvy v těchto zařízeních a izolovat tak naše blízké.“