Reagovala tak na týden staré usnesení nynějších krajských radních, že z fondu investic záchranné služby má být 40,82 milionu převedeno do krajského rozpočtu; provedeno to má být do 10. listopadu. Kraj je totiž zřizovatelem záchranné služby, která funguje jeho jedna z jeho příspěvkových organizací.

Podobné přesuny sice nejsou úplně ojedinělým krokem nebo něčím, co by bylo příznačné pouze pro Středočeský kraj, nicméně rozhodnutí radních vyvolalo poprask. Obzvlášť za dnešního boje s šířením koronaviru, kdy záchranáři patří k těm, kteří takzvaně stojí v první linii.

„Rada kraje na základě usnesení ze dne 22. října nařídila ZZS Středočeského kraje odvod téměř 41 milionů z investičního fondu. S tím, že finance budou navráceny do provozního příspěvku. To se ale nestalo,“ zlobí se Pecková. „Takže: v době největších výdajů a zátěže je v posledním čtvrtletí vypláceno měsíčně na provoz o 13 610 000 Kč méně,“ konstatovala, jak vnímá krok kraje coby zřizovatele.

Zaměstnancům záchranné služby posílá ujištění, že její nový tým zjedná nápravu. „Ihned po ustavujícím zastupitelstvu budeme s novým radním pro zdravotnictví Pavlem Pavlíkem a novým radním pro finance Věslavem Michalikem situaci řešit,“ slibuje, že ve spolupráci s kolegy z ODS a STAN vše změní tak, aby bylo možno pracovat bez zbytečného stresu.

Komentovat rozhodnutí krajských politiků nemusí být pro záchranáře jednoduché – právě vzhledem k tomu, že kraj je zřizovatelem organizace a středočeští radní mají vliv nejen na nakládání s penězi (třeba i nákupy sanitek ze svého fondu investic si záchranná služba musí nechat schvalovat radními), ale i na obsazení vedoucích postů. Toho, kdo by zvažoval, že se ozve s výhradami, může také usměrňovat ještě poměrně nedávná záležitost, známá jako kauza trestního oznámení na záchranářku. Něco o mínění pracovníků záchranné služby nicméně dává tušit, že vyjádření Peckové sdíleli: text převzali jak na svém facebooku, tak na twitteru.

Vedle Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje zajišťují rychlou pomoc pacientům ve středních Čechách ještě další organizace – Asociace samaritánů ČR a společnost Trans Hospital Plus. Každá má vlastní teritoria, v nichž působí; krajská záchranka nicméně pokrývá podstatnou část středních Čech. Přílet vrtulníku na místo vážných malérů nejčastěji zajišťuje letka Policie ČR společně s posádkou pražských záchranářů. V případě potřeby si však je možné vyžádat i přílet helikoptér z jiných krajů, kde jsou letecké služby organizovány jinak.