Středočeská průměrná mzda přitom převyšuje celorepublikový průměr, který podle čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu dosahuje 34 271 korun. Od loňska se tato hodnota zvedla o 160 Kč, což představuje navýšení o 0,5 procenta.
Nárůst v hlavním městě byl ještě výraznější: o 0,6 procenta, když se průměrná mzda v Praze meziročně zvedla o 244 Kč a dosáhla 42 435 Kč. Odborníci nicméně připomínají, že za navýšením stojí především růst platů ve veřejné sféře včetně zdravotnictví a oblasti sociální péče i ve školství.
Všeobecným trendem jinak podle analytiků je spíš snaha firem udržet zaměstnanost, přičemž s těmito opatřeními se nárůst mezd zpravidla nespojuje.
Ani skutečné zvýšení příjmu však nemusí znamenat také současně odraz v životní úrovni. Reálná mzda celkově klesla o 2,5 procenta. Tak to alespoň vychází z propočtů pracujících s růstem spotřebitelských cen. Takový vliv inflace, považovaný za součást dopadů koronavirové krize, není v nynější době překvapením; byl předem předvídatelný a také očekávaný.
Takzvaný medián mezd, který lépe odráží skutečné příjmy konkrétních lidí a více odpovídá všeobecnému chápání „průměru“, dosahoval 29 123 Kč. U mužů šlo o 31 450 Kč a v případě žen 26 489 Kč.