VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přívalové deště rozbouřily vodní toky a prověřily připravenost komisí

Berounsko – Přívalové deště v noci na pátek rozvodnily na Berounsku několik potoků a řeku Litavku. Nejhorší situace byla pravděpodobně v obci Zaječov, kde se zvedla hladina Jalového a Mourového.  

26.5.2018
SDÍLEJ:

Litavka v Králově Dvoře a Berouně se již uklidňuje.Foto: Deník / Jan Podhorník

Voda z Mourového potoka, který přivádí vodu z Brd, zatopila zahrady a vylila se k patám domů. Pohotovost měla také protipovodňová komise v Berouně, Králově Dvoře, Zdicích i Hořovicích. Třetí povodňový stupeň byl vyhlášen na Mourovém potoce v Zaječově a Červeném potoce ve Zdicích. V Hořovicích dosáhl Červený potok pouze druhého povodňového stupně pohotovosti, ale před Zdicemi se do něho vlévá Stroupinský potok a ten ovlivnil jeho hladinu na tolik, že dosáhla až třetího stupně povodňové aktivity. Druhý povodňový stupeň byl vyhlášen na řece Litavce v Berouně i Králově Dvoře. Řeka odvodňuje část Brd, kde byl velmi vydatný přívalový déšť.

V Zaječově vypadala situace velmi dramaticky. Kolem čtvrt na deset dosáhla hladina obou potoků výšky 140 centimetrů. Protipodňová komise vyhlásila kvůli stavu Jalového a Mourového potoka třetí stupeň povodňové pohotovosti a uvažovala dokonce o evakuaci lidí z několika domů. „Voda z potoka se vylila přes zahrady k několika domům. Někde se dostala dokonce až na první schod u domu. V půlnoci ale přestávalo pršet, tak jsme čekali, jak se vše vyvine,“ popsala situaci starostka obce Zaječov Irena Nezbedová s tím, že místní hasiči byli na evakuaci lidí připraveni. „Lidé byli informováni, co si mají na cestu připravit.

Zajistili jsme pro ně občerstvení i ubytování v Lidovém domě v Zaječově. V jednu hodinu ale hladina Mourového potoka klesla o dvacet centimetrů, tak jsme od evakuace obyvatel ustoupili,“ vysvětlila Irena Nezbedová.

S rozvodněnými potoky mají v Zaječově letité zkušenosti. K evakuaci lidí ale podle starostky zatím v obci nedošlo. „Občas se nám potoky v obci rozvodní, ale není to nijak časté. Přijdou přívalové deště a je to. Nyní přišla voda z Brd, předtím přišla od Kvaně a také nás vyplavila. Není to ale častý jev. Nyní u nás ale opět leje,“ uvedla starostka Zaječova v pátek ráno.

Voda, která se v Zaječově valila z potoka ven rozbila v obci chodník, pod kterým byla dešťová kanalizace. Tu poničila a vyrvala ze země. V pátek kolem sedmé ráno se situace uklidnila a protipovodňová komise odvolala třetí, druhý i první stupeň pohotovosti.

V Hořovicích zase zazlobil Červený potok. „Nebylo to naštěstí moc dramatické. Nejhorší stav byl kolem desáté večer. Pak šla hladina potoka dolů a ještě jednou nahoru a pak už jen dolů,“ popsal situaci na Červeném potoce starosta Hořovic Jiří Peřina. Kolem pátečního poledne už město zrušilo povodňovou pohotovost. „Úplně v normálu tok ještě není, ale jeho hladina už nedosahuje jedničky,“dodal starosta.

Ve Zdicích vyhlásili na Červeném potoce třetí povodňový stupeň. Povodňová komise společně s hasiči řešila ale také rozvodněnou Litavku. „Problém byl u zdického jezu. Kdyby se v tomto místě řeka vylila z koryta, tak by ohrozila domy v ulici V Lukách. Proto tam hasiči dali pytle s pískem. Voda se z řeky naštěstí nevylila. Maximálně dosáhla k prvnímu pytli a pak začala opadávat,“ vysvětlil místostarosta Zdic Přemysl Landa. „V noci se nám podařilo zajistit soukromníka, který nám poskytl písek. Povolali jsme hasičskou jednotku a naplnili padesát pytlů pískem, které jsme naskládali k nejužšímu místu řeky.

Naštěstí se nám voda nikde nevylila,“ popsal noční situaci starosta Zdic Antonín Sklenář. Podle něho byla podobná situace ve městě už v roce 2011 a 2013.

Obyvatelé Popovic a Karlovi Huti v Králově Dvoře měli velké štěstí, že byla na řece Litavce zrealizována protipovodňová opatření. Voda z Litavky se vylila pouze na cyklostezku. „Nebýt jich, tak by byla voda z řeky venku a některé domy by byly pod vodou,“ konstatoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil. Ten hodinu před půlnocí dal příkaz k výstavbě mobilních protipovodňových opatření, konkrétně hliníkových deskových zábran vysokých až 40 centimetrů. Ty na určitých místech zabránily vylití řeky. Když se na řece Litavce vybudovala protipovodňová opatření za 300 milionů korun, někteří obyvatelé Popovic z nich nadšeni zrovna nebyli. „Zrealizovaná protipovodňová opatření fungují a můžeme být jen rádi, že je máme. Jediná škoda, kterou nám přívalové deště v Králově Dvoře způsobily, bude pravděpodobně na cyklostezce. Ta je v rozlivovém pásmu a nyní je pod vodou. Až voda opadne, uvidíme, jestli je cyklostezka jen zašpiněná, či podemletá,“ dodal Petr Vychodil.

Hladina Litavky způsobila velké starosti také v Berouně. Pár minut před jedenáctou večer dosáhla prvního stupně povodňové aktivity a před půlnocí byla na 178 centimetech. Český hydrometeorologický ústav předpovídal další její vzestup. Ten přišel v pátek krátce po druhé hodině ráno, kdy dosáhla hladina řeky Litavky výšky 204 cm. To odpovídá II. stupni povodňové aktivity. Z tohoto důvodu povodňová komise města Beroun v čele s předsedou, kterým je starosta města Ivan Kůs, vyhlásila stav pohotovosti. „Rozhodl jsem o svolání povodňové komise a vyhlásil stav prvního i druhého stupně bdělosti. Celou dobu jsme byli v kontaktu s obcemi na horním toku Litavky a Červeného potoka. Byli jsme připraveni i na postavení dílčích protipovodňových opatření, což nakonec nebylo potřeba,“ vysvětlil starosta Berouna a předseda protipovodňové komise města Ivan Kůs.

V kanalizačních šachtách u areálu Tělovýchovné jednoty Lokomotiva Beroun a Domova penzionu pro důchodce byla instalována mobilní čerpadla. Litavka v Berouně kulminovala v pátek po páté hodině ráno, kdy její hladina dosáhla 226 cm. Podle prognózy předpovědní služby Českého hydrometeorologického ústavu by měl být II. stupeň povodňové aktivity odvolán v pátek dopoledne. To se také stalo.

„Nyní už žádné nebezpečí městu nehrozí. Žádné velké deště už nehrozí a v Brdech je už klid. Povodňová komise se sešla ve čtvrtek večer v deset hodin a jednala podle povodňového plánu. Všechny dotčené subjekty byly o situaci informovány. O situaci věděl ředitel Aquaparku, obchodní akademie, zimního stadionu, domova pro seniory i Tělovýchovná jednota Lokomotiva Beroun. Informovali jsme i majitele hotelu Barbora a další. Občany jsme neburcovali, protože to podle prognózy Povodí Vltavy nebylo potřeba,“ informoval místostarosta Berouna Michal Mišina.

Podobné bleskové povodně se v berounském regionu odehrály v květnu roku 2016. Tehdy postihly obce Vižina, Podbrdy, Skuhrov , Liteň a obce v okolí.

Zhruba mezi obcemi Vižina a Liteň se voda valila z polí, příkopy se proměnily v potoky, místy byla silnice pod vodou a minimálně ve Skuhrově došlo i k zatopení některých stavení. Další intenzivní bouřky se Berounskem a Hořovickem přehnaly 23. května 2016. Intenzivní bouřky tehdy místy přinesly i přívalové deště a kroupy. Krupobití na mnoha místech zkomplikovalo dopravu. V Komárově si dokonce na odstranění krup vyžádali silničáře s pluhem, podobně tomu bylo i v nedalekých Hořovicích. I tamní silnice pokryly ledové kroupy, například Pražská ulice byla zcela neprůjezdná. Kroupy odklízely malé bagry. Voda z roztátých krup pak zaplavila část obce. V roce 2016 se přívalové deště v měsíci květnu a červnu přehnaly berounským regionem několikrát.

Autor: Romana Šimková

26.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení OPERÁTOR/KA VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 45. Poznámka: OPERÁTOR/KA VE VÝROBĚ - Místo výkonu práce: Žebrák. Doplňující informace: mzda po zaškolení až 23000 Kč/měsíc. Náplň práce: operátor výrobní linky. Požadavky: SOU technického směru výhodou, manuální zručnost, trpělivost, pečlivost, smysl pro disciplínu, zodpovědnost, dodržování pořádku, ochota pracovat ve směnném provozu, týmová práce, flexibilita. Zaměstnanecké výhody: bezplatný svoz do zaměstnání, dotované stravování v závodní jídelně, týden dovolené navíc, odborná školení, jazykové kurzy. Kontakt: emailem - zaslání životopisu.. Pracoviště: Mubea, spol. s r.o., Za Dálnicí, č.p. 510, 267 53 Žebrák. Informace: Mubea - linka, +420 311 907 316/311 907 065/311 907 147.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči RUČNÍ BALIČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: RUČNÍ BALIČI - místo výkonu: Beroun. Kontakt: tel. (Po-Čt: 9:00-11:00 hod.). Pracoviště: Ribotex s.r.o. beroun, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OPERÁTOŘI VÝROBY - MANUÁLNÍ OPERACE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY-LISAŘI - Místo výkonu práce: Žebrák. Upřesňující informace: nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha manuálního lisu, případně jiné manuální práce, kontrola a balení vyrobených komponent. Požadavky: manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost. Nabízíme: odborné zaškolení na pracovišti, možnost zvyšování kvalifikace a kariérního růstu, příspěvek na dopravu do zaměstnání ve výši až 5.000 kč, k dispozici také autobusová svozová doprava, placené přesčasy, roční bonus za hospodářské výsledky společnosti, firemní akce, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování. Kontakt: telefonicky (8:00-17:00hod), e-mailem.. Pracoviště: Muramoto manufacturing europe s.r.o., Skandinávská, č.p. 991, 267 53 Žebrák. Informace: Ivana Kovaříková, +420 774 536 801.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 25 000 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci SKLADOVÍ MANIPULANTI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SKLADOVÍ MANIPULANTI - Místo výkonu práce: Hořovice. Požadavky: uživatelská znalost práce na PC, ŘP sk. B a oprávnění VZV, flexibilitu, kreativnost, pozitivní myšlení, spolehlivost, zodpovědnost, trestní bezúhonnost, fyzická zdatnost. Upřesňující informace: nástup možný ihned. Zaměstnanecké výhody: firemní benefity. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Cymedica, spol. s r.o., Pod Nádražím, č.p. 308, 268 01 Hořovice. Informace: Miroslava Perglová, +420 311 706 211.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Účastníci workcampu v Karlštejně prožijí devět dnů nedaleko slavného hradu Karla IV.

Karla IV. uctí jeho Karlštejn nočními hranými scénkami

Jízda po dálnici bez známky se prodražila o tisícovku

Střední Čechy – Častěji než našinci neplatí nyní za dálnici cizinci. Nasvědčují tomu alespoň poznatky ústeckých celníků, kteří prověřují dálniční známky i v části středních Čech: kontrolují dálnici D8 od Petrovic až po Prahu.

Plavci Berouna uspěli na Letním mistrovství ČR

Beroun - Berounští plavci trávili první prázdninové dny na vrcholné soutěži letní sezony v Praze - Podolí, kde se konalo 12.-15.července Letní mistrovství ČR dorostu a dospělých. Na závody se sjela celá plavecká špička z 84 oddílů se 472 závodníky z celé České republiky, aby se poprala o mistrovské tituly, a mohla si na poslední chvíli plnit limity do reprezentačních družstev a na Mistrovství Evropy dospělých.

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Kauza "Tygří oko" už dostává konkrétní obrysy. Celníci ve spolupráci s policií a Českou inspekcí životního prostředí odhalili nelegální obchodování s chráněnými zvířaty. Obviněni jsou tři muži, jeden z nich je už ve vazbě. Podle všeho chovatel Ludvík Berousek prodával tygry do tržnice SAPA, aby je pak mohli Vietnamci prodávat na produkty čínské medicíny.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT