VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přívalové deště rozbouřily vodní toky a prověřily připravenost komisí

Berounsko – Přívalové deště v noci na pátek rozvodnily na Berounsku několik potoků a řeku Litavku. Nejhorší situace byla pravděpodobně v obci Zaječov, kde se zvedla hladina Jalového a Mourového.  

26.5.2018
SDÍLEJ:

Litavka v Králově Dvoře a Berouně se již uklidňuje.Foto: Deník / Jan Podhorník

Voda z Mourového potoka, který přivádí vodu z Brd, zatopila zahrady a vylila se k patám domů. Pohotovost měla také protipovodňová komise v Berouně, Králově Dvoře, Zdicích i Hořovicích. Třetí povodňový stupeň byl vyhlášen na Mourovém potoce v Zaječově a Červeném potoce ve Zdicích. V Hořovicích dosáhl Červený potok pouze druhého povodňového stupně pohotovosti, ale před Zdicemi se do něho vlévá Stroupinský potok a ten ovlivnil jeho hladinu na tolik, že dosáhla až třetího stupně povodňové aktivity. Druhý povodňový stupeň byl vyhlášen na řece Litavce v Berouně i Králově Dvoře. Řeka odvodňuje část Brd, kde byl velmi vydatný přívalový déšť.

V Zaječově vypadala situace velmi dramaticky. Kolem čtvrt na deset dosáhla hladina obou potoků výšky 140 centimetrů. Protipodňová komise vyhlásila kvůli stavu Jalového a Mourového potoka třetí stupeň povodňové pohotovosti a uvažovala dokonce o evakuaci lidí z několika domů. „Voda z potoka se vylila přes zahrady k několika domům. Někde se dostala dokonce až na první schod u domu. V půlnoci ale přestávalo pršet, tak jsme čekali, jak se vše vyvine,“ popsala situaci starostka obce Zaječov Irena Nezbedová s tím, že místní hasiči byli na evakuaci lidí připraveni. „Lidé byli informováni, co si mají na cestu připravit.

Zajistili jsme pro ně občerstvení i ubytování v Lidovém domě v Zaječově. V jednu hodinu ale hladina Mourového potoka klesla o dvacet centimetrů, tak jsme od evakuace obyvatel ustoupili,“ vysvětlila Irena Nezbedová.

S rozvodněnými potoky mají v Zaječově letité zkušenosti. K evakuaci lidí ale podle starostky zatím v obci nedošlo. „Občas se nám potoky v obci rozvodní, ale není to nijak časté. Přijdou přívalové deště a je to. Nyní přišla voda z Brd, předtím přišla od Kvaně a také nás vyplavila. Není to ale častý jev. Nyní u nás ale opět leje,“ uvedla starostka Zaječova v pátek ráno.

Voda, která se v Zaječově valila z potoka ven rozbila v obci chodník, pod kterým byla dešťová kanalizace. Tu poničila a vyrvala ze země. V pátek kolem sedmé ráno se situace uklidnila a protipovodňová komise odvolala třetí, druhý i první stupeň pohotovosti.

V Hořovicích zase zazlobil Červený potok. „Nebylo to naštěstí moc dramatické. Nejhorší stav byl kolem desáté večer. Pak šla hladina potoka dolů a ještě jednou nahoru a pak už jen dolů,“ popsal situaci na Červeném potoce starosta Hořovic Jiří Peřina. Kolem pátečního poledne už město zrušilo povodňovou pohotovost. „Úplně v normálu tok ještě není, ale jeho hladina už nedosahuje jedničky,“dodal starosta.

Ve Zdicích vyhlásili na Červeném potoce třetí povodňový stupeň. Povodňová komise společně s hasiči řešila ale také rozvodněnou Litavku. „Problém byl u zdického jezu. Kdyby se v tomto místě řeka vylila z koryta, tak by ohrozila domy v ulici V Lukách. Proto tam hasiči dali pytle s pískem. Voda se z řeky naštěstí nevylila. Maximálně dosáhla k prvnímu pytli a pak začala opadávat,“ vysvětlil místostarosta Zdic Přemysl Landa. „V noci se nám podařilo zajistit soukromníka, který nám poskytl písek. Povolali jsme hasičskou jednotku a naplnili padesát pytlů pískem, které jsme naskládali k nejužšímu místu řeky.

Naštěstí se nám voda nikde nevylila,“ popsal noční situaci starosta Zdic Antonín Sklenář. Podle něho byla podobná situace ve městě už v roce 2011 a 2013.

Obyvatelé Popovic a Karlovi Huti v Králově Dvoře měli velké štěstí, že byla na řece Litavce zrealizována protipovodňová opatření. Voda z Litavky se vylila pouze na cyklostezku. „Nebýt jich, tak by byla voda z řeky venku a některé domy by byly pod vodou,“ konstatoval starosta Králova Dvora Petr Vychodil. Ten hodinu před půlnocí dal příkaz k výstavbě mobilních protipovodňových opatření, konkrétně hliníkových deskových zábran vysokých až 40 centimetrů. Ty na určitých místech zabránily vylití řeky. Když se na řece Litavce vybudovala protipovodňová opatření za 300 milionů korun, někteří obyvatelé Popovic z nich nadšeni zrovna nebyli. „Zrealizovaná protipovodňová opatření fungují a můžeme být jen rádi, že je máme. Jediná škoda, kterou nám přívalové deště v Králově Dvoře způsobily, bude pravděpodobně na cyklostezce. Ta je v rozlivovém pásmu a nyní je pod vodou. Až voda opadne, uvidíme, jestli je cyklostezka jen zašpiněná, či podemletá,“ dodal Petr Vychodil.

Hladina Litavky způsobila velké starosti také v Berouně. Pár minut před jedenáctou večer dosáhla prvního stupně povodňové aktivity a před půlnocí byla na 178 centimetech. Český hydrometeorologický ústav předpovídal další její vzestup. Ten přišel v pátek krátce po druhé hodině ráno, kdy dosáhla hladina řeky Litavky výšky 204 cm. To odpovídá II. stupni povodňové aktivity. Z tohoto důvodu povodňová komise města Beroun v čele s předsedou, kterým je starosta města Ivan Kůs, vyhlásila stav pohotovosti. „Rozhodl jsem o svolání povodňové komise a vyhlásil stav prvního i druhého stupně bdělosti. Celou dobu jsme byli v kontaktu s obcemi na horním toku Litavky a Červeného potoka. Byli jsme připraveni i na postavení dílčích protipovodňových opatření, což nakonec nebylo potřeba,“ vysvětlil starosta Berouna a předseda protipovodňové komise města Ivan Kůs.

V kanalizačních šachtách u areálu Tělovýchovné jednoty Lokomotiva Beroun a Domova penzionu pro důchodce byla instalována mobilní čerpadla. Litavka v Berouně kulminovala v pátek po páté hodině ráno, kdy její hladina dosáhla 226 cm. Podle prognózy předpovědní služby Českého hydrometeorologického ústavu by měl být II. stupeň povodňové aktivity odvolán v pátek dopoledne. To se také stalo.

„Nyní už žádné nebezpečí městu nehrozí. Žádné velké deště už nehrozí a v Brdech je už klid. Povodňová komise se sešla ve čtvrtek večer v deset hodin a jednala podle povodňového plánu. Všechny dotčené subjekty byly o situaci informovány. O situaci věděl ředitel Aquaparku, obchodní akademie, zimního stadionu, domova pro seniory i Tělovýchovná jednota Lokomotiva Beroun. Informovali jsme i majitele hotelu Barbora a další. Občany jsme neburcovali, protože to podle prognózy Povodí Vltavy nebylo potřeba,“ informoval místostarosta Berouna Michal Mišina.

Podobné bleskové povodně se v berounském regionu odehrály v květnu roku 2016. Tehdy postihly obce Vižina, Podbrdy, Skuhrov , Liteň a obce v okolí.

Zhruba mezi obcemi Vižina a Liteň se voda valila z polí, příkopy se proměnily v potoky, místy byla silnice pod vodou a minimálně ve Skuhrově došlo i k zatopení některých stavení. Další intenzivní bouřky se Berounskem a Hořovickem přehnaly 23. května 2016. Intenzivní bouřky tehdy místy přinesly i přívalové deště a kroupy. Krupobití na mnoha místech zkomplikovalo dopravu. V Komárově si dokonce na odstranění krup vyžádali silničáře s pluhem, podobně tomu bylo i v nedalekých Hořovicích. I tamní silnice pokryly ledové kroupy, například Pražská ulice byla zcela neprůjezdná. Kroupy odklízely malé bagry. Voda z roztátých krup pak zaplavila část obce. V roce 2016 se přívalové deště v měsíci květnu a červnu přehnaly berounským regionem několikrát.

Autor: Romana Šimková

26.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Ostatní služby 25 000 Kč Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) SPECIALISTÉ NA KVALITU (QA) PRO OBLAST VÝROBY, DISTRIBUCE A SKLADOVÁNÍ VETERINÁRNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTÉ NA KVALITU (QA) PRO OBLAST VÝROBY, DISTRIBUCE A SKLADOVÁNÍ VETERINÁRNÍCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: dohlížet na správnou výrobní a distribuční praxi; aktualizovat, rozvíjet a kontrolovat dodržování nastavených interních procesů jakosti; rozvíjet a udržovat systém jakostí v rámci GMP, GDP, ISO a GMP+; zodpovídat za školení nových i stávajících zaměstnanců v oblasti výroby, distribuce a skladování; připravovat a provádět interní i externí audit; identifikovat a řešit problémy v oblasti kvality; zavádět nápravná opatření. Požadavky: VŠ farmaceutické, popř. veterinární/lékařské/přírodovědné/chemické vzdělání; představa o práci v oblasti jištění/kontroly jakosti ve farmaceutické firmě; AJ alespoň na intermediate úrovni, znalost RJ výhodou; znalost práce na PC (Microsoft Office); min. základní orientace v oblasti GMP a GDP, národní legislativy vztahující se k oboru; min. základní orientace v EU legislativě a ochota se v ní dále vzdělávat; pracovitost a pečlivost práce s dokumenty; týmovost, komunikativnost, vstřícnost, přesnost, samostatnost, spolehlivost; bezúhonnost. Nabízíme: pro čerstvé absolventy zaškolení s velkým podílem samostudia; příjemný mezinárodní kolektiv; rozvoj praktických dovedností a odborných znalostí; motivační platové ohodnocení; notebook, mobilní telefon a další zaměstnanecké benefity. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Cymedica, spol. s r.o., Pod Nádražím, č.p. 308, 268 01 Hořovice. Informace: Miroslava Perglová, +420 311 706 211. Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 20 000 Kč Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech OPERÁTOR CALL CENTRA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: OPERÁTOR CALL CENTRA - Místo výkonu práce: Beroun. Náplň práce: kontaktování klientů našeho obchodního partnera - Vodafone a.s., optimalizace služeb, prodlužování a uzavírání obchodních smluv, evidence dat v databázi. Požadavky: velmi dobré komunikační dovednosti, hlasový projev bez vady řeči, spolehlivost, loajalita, základní znalost na PC, smysl pro obchod. Zaměstnanecké výhody: osobní ohodnocení každý měsíc až 3000 Kč, bonusy - denní peněžité odměny, soutěže o věcné ceny (mobilní telefony, tablety, kosmetika, poukazy), zajištění školení, zaměstnanecký tarif za 77 Kč, příspěvky na stravování, občerstvení na pracovišti. Kontakt: telefonicky, e-mailem, osobně (na uvedené adrese společnosti).. Pracoviště: Baxton s.r.o. - beroun, Na Klášteře, č.p. 10, 266 01 Beroun 1. Informace: Tereza Červenková, +420 777 024 624. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOŘI VÝROBY. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: OPERÁTOŘI VÝROBY - Místo výkonu práce: Zdice. Náplň práce: kontrola kvality, úprava a třídění dílů. Zaměstnanecké výhody: docházkový bonus, stravenky, příspěvek na ubytování, svoz z vybraných oblastí. Kontakt: osobně (Čs. Armády 1061, Zdice), e-mailem, telefonicky (Po-Pá 8:00-16:00).. Pracoviště: Ariete personal s.r.o. zdice 1, Čs. armády, č.p. 1061, 267 51 Zdice. Informace: Martina Zemanová, +420 725 420 208. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DĚLNÍCI V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV - Místo výkonu práce: Beroun. Kontakt: telefonicky (Po a Čt: 9:00-11:00 hod.).. Pracoviště: Praise store s.r.o. beroun- závodí, Na Ostrově, č.p. 274, 266 01 Beroun 1. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Bouře v kraji zastavila vlaky

Mateřská škola ve Zdicích má nyní šest tříd s celkovou kapacitou 168 dětí.

Prioritou zdických zastupitelů bylo školství, kultura a sport

Šilhavý: Rychle obdržený gól nás znervózněl

Králův Dvůr /FOTOGALERIE/ - Ke třetiligovému fotbalovému utkání přijel přední tým soutěže Loko Vltavín. Všechny tři body si odvezl do Prahy.

Podomní prodejci vydělávají na nepozornosti

Berounsko – Policisté varují před případy, kdy podomní prodejci, kteří obcházejí domácnosti také v našem regionu, za velké peníze nabízejí zboží, které vydávají za originál.

Ze světových her v Koreji přivezl berounský hasič medaile

Chungju (Jižní Korea) /FOTOGALERIE/ - Až v Jižní Koreji se od 10. do 17. září činili dva hasiči ze středních Čech. Dušan Plodr z berounské stanice profesionálů a jeho kolega Radek Kladiva z Vlašimi se ve městě Chungju zúčastnili 13. Světových hasičských her. 

Zastupitelé Králova Dvora omezili rozsáhlou výstavbu rodinných domů

Králův Dvůr – Zastupitelé Králova Dvora mají za sebou poslední veřejné zasedání před komunálními volbami.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT