Dnes je obora hojně navštěvována Pražany, ale nebývalo tomu tak vždycky. První zmínky o jejím vzniku najdeme v roce 1268, kdy dal Přemysl Otakar ohradit pozemek v majetku jeptišek chotěbořského kláštera jako honitbu.

Z kraje 15. století v ní tábořilo vojsko při panských bouřích a obora byla vypleněna. Krátce poté byl na jižní náhorní planině postaven královský lovecký letohrádek. A 5. května 1500 byl prostor zpřístupněn veřejnosti. Na jediný den.

Později byl vybudován rybník, sázely se stromy dovezené z nedaleké Šárky. Od roku 1804 byla obora konečně otevřena veřejnosti.

Vinice Grébovka.
Projděte si Havlíčkovy sady. Natáčel se zde i horor Panna a netvor

Park vzkvétal a stával se stále populárnějším, v roce 1891 jej využili Sokolové pro svůj slet, v témže roce na kraj obory začala jezdit tramvaj. O dva roky později už elektrická dráha projížděla přímo Stromovkou.

Kvůli povodním prošel park úpravami

V roce 2002 zasáhla oboru povodeň a odnesla to místní vegetace. I kvůli tomu prošla Stromovka několika úpravami.

Například v roce 2016 byly kompletně revitalizovány tři rybníky a byly vytvořeny dva nové. Vysázeno bylo také skoro 200 stromů. O rok později došlo na rekonstrukci cest, jejichž délka je 3 900 metrů.

Petřínská rozhledna.
Petřínské sady. Místo lásky skrývá umělý vodopád i unikátní hodiny

Park je dnes plný hřišť pro děti, jsou v něm dvě místa určená ke grilování. Kdokoli chce, může Stromovku proměnit ve svou venkovní tělocvičnu, takže jsou k vidění provazochodci i speciální fitness prvky pro dospělé a seniory, o běžcích ani nemluvě.

Jiní návštěvníci tu zase venčí psy a na travnatých plochách se zvesela piknikuje. Pokud vše půjde dle plánu, dočkají se brzy oprav další cesty, vznikne nové piknikové místo a u dětského hřiště mlžítka.

Uklízení Stromovky

O Stromovku se kromě města starají i místní. Nad oborou sídlí knihařská dílna Reformát a lidé z jejího týmu se rozhodli už tuto sobotu uklidit Stromovku.

Sraz je U Studánky 29 naplánovaný na desátou hodinu. Dobrovolníci dostanou pracovní rukavice, pytle na odpadky a mapy s trasami.

„Věděli jste, že Královská obora je velká jako třetina newyorského Central Parku? V tak velké zahradě se stane, že po sobě někdo nechá dopitý kelímek, nebo přečtený časopis. Pečujme společně o vzhled Stromovky,“ vzkazují organizátoři.

Letenské sady jsou vhodné pro všechny věkové kategorie.
Letenské sady: víno i demonstrace