„Chtěla jsem udělat akci, do které se zapojí celé rodiny. Aby ty štrúdly pekli rodiče s dětmi, a myslím si, že zvířata jsou motivující. Tak proto na podporu medvěda," vysvětlila záměr Štrúdl festíku jeho pořadatelka.

Do akce, které nepřálo příliš počasí, se zapojilo celkem 28 soutěžících. Šišek tohoto sladkého moučníku bylo ale daleko víc. Zhruba čtyřicet. Někteří účastníci totiž nepřinesli pouze jeden svůj výrobek, ale hned dva, tři nebo i šest. Ty pak organizátorka akce rozkrájela na menší kousky, aby byl výtěžek z jejich prodeje co možná největší.

„Jeden kousek byl ke koupi za 25 korun a veškerý zisk z jejich prodeje půjde na nákup ovoce a zeleniny pro huňáče Jirku," poznamenala Eva Brabcová, která věří, že budou následovat i další ročníky tohoto charitativního projektu. „S dosavadním průběhem jsem maximálně spokojená, a jsem vděčná všem, kteří se do Štrúdl festíku zapojili," uvedla zhruba v polovině akce její organizátorka.

Tři nejlepší cukráři

Zatímco v sobotu se konal hlavní program, vyhlášení vítězů, prodej štrúdlů, či vystoupení benešovské taneční skupina Dancing Crackers nebo dětí ze Základní umělecké školy Josefa Suka Benešov, pátek byl takzvaně přípravný. Na jeho konci se pak sešla odborná pětičlenná porota, do jejíhož čela usedl starosta Benešova Petr Hostek, aby určila první tři nejlepší cukráře.

„První místo obsadila paní Palátová se svým sladkým štrúdlem z celozrnného těsta, stříbro si odneslo, tentokrát za slaný štrúdl sdružení Rytmus, a o třetí místo se dělila se sladkými štrúdly paní Drábová s Jardou a Terkou Kadlecovými, což byl otec s dcerou. A ještě nesmíme zapomenout na udělení ceny za účast a snahu, kterou získala školní družina ZŠ Jiráskova," dodala Eva Brabcová

Ta přiznala, že na termínu a způsobu předání peněz pro medvěda Jirku není s kastelánkou zámku Konopiště zatím domluvena.

Čtěte také: Eva Brabcová, podnikatelka - Štrúdl do krabice