Pro psy jsou silvestrovské oslavy velmi stresující. „Každý rok se během prosince a začátku ledna náš útulek plní zaběhnutými mazlíčky. Počet zaběhnutých zvířat je prokazatelně v tomto období nejvyšší za celý rok. Ne vždy se nám podaří vypátrat majitele, některá zvířata pak u nás zůstávají,“ popisuje Michaela Zemánková z psího útulku Dogpoint.

Města a obce tak často musí řešit neznámá pobíhající a zmatená zvířata. Situace se dají efektivně řešit přes mobilní aplikaci. Potvrzuje to Ondřej Švrček, provozovatel Mobilního rozhlasu, pod který spadá i aplikace Zlepšeme Česko. Ta umožňuje jednoduše nahlásit zatoulané zvíře a informace se dostane ihned nejen k samosprávě, ale i lidem v okolí.

„Výhodou mobilních aplikací je, že si poradí i s GPS souřadnicemi, takže hláška včetně fotografie přesně určí, kde se pes pohybuje. Podnět se odešle zodpovědné osobě, kterou může být starosta. Ten pomocí služby mobilního rozhlasu snadno rozešle informaci dál - třeba na všechny pejskaře ve městě, lidi bydlící v části obce a podobně. Zvýší se tak pravděpodobnost nalezení psa nebo jeho majitele,“ uvedl Švrček.