Přijeli se seznámit se zkušenostmi českého projektu, který k záchraně unikátních stepí využívá divoké koně, zubry a zpětně šlechtěné pratury. Mezinárodního úspěchu dosáhl tuzemský projekt díky dvěma světovým prvenstvím.

V roce 2015 se lokalita stala první rezervací na světě, v níž se vyskytovaly všechny tři klíčové druhy evropských velkých kopytníků. V letošním roce se pak v rezervaci podařilo všechny tři druhy poprvé na světě na jednom místě rozmnožit.

„WWF byla pro nás velkým vzorem a inspirací 
v době, kdy jsme zakládali naši organizaci. Proto nás velice potěšilo, že jsme její zástupce mohli přivítat v naší rezervaci," uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Motivace do budoucna

Ze strany rakouské organizace prý nešlo jen o zdvořilostní návštěvu. Členové výpravy se zajímali 
o konkrétní detaily spojené 
s managementem krajiny 
s pomocí velkých kopytníků, jež by mohli využít pro obdobné projekty, které jsou nyní realizované nebo se do budoucna plánují v Rakousku.

Prohlédli si jak čtyřicetihektarovou pastvinu 
u Milovic, kde se nacházejí divocí koně a pratuři, tak stodvacetihektarovou pastvinu u Benátek nad Jizerou, kde jsou spolu s divokými koňmi také zubři. Ty se nakonec exkurzi na rozsáhlé ploše pokryté z velké části hustou vegetací nepodařilo zahlédnout.

„Pro rakouské kolegy to bude alespoň motivace, aby rezervaci znovu navštívili někdy v budoucnu," poznamenal s trochou nadsázky Miloslav Jirků 
z Biologického centra Akademie věd.

Dárcovské zprávaNa péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Čtěte také: Divocí koně, zubři i pratuři od Milovic jsou na fotkách v novém kalendáři