V nové hodnosti tak tři hvězdy na výložkách vystřídali jednou velkou – a ve zlatě. „Jmenovací dekrety převzali ve čtvrtek z rukou generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky Drahoslava Ryby,“ informovala mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Mimochodem – sám Ryba je tříhvězdičkovým generálem: generálporučík. Jmenován jím byl také 28. října, avšak v loňském roce. Vyšší šarže u hasičů neexistuje (a uplatnila se historicky poprvé).

Prezident Miloš Zeman jmenoval soudce i generály
Zeman se omluvil kvůli zrušení ceremoniálu. Ocenil Prymulu i Trávníčka

Povýšení krajského ředitele profesionálních hasičů mezi generály představuje ocenění zkušenosti a odbornosti, ale především organizačních schopností, které jsou potvrzeny i výsledky. „Svou autoritou a systémovým řízením přispívá ke stabilitě HZS Středočeského kraje, a to zejména v průběhu náročného období snížení finančního rámce ve mzdové oblasti, provozu a investic. Taktéž se zasadil o další růst sboru, mimo jiné o výstavbu nových stanic v Čáslavi a Milovicích,“ uvedla Fliegerová.

Ocenění zaslouží Svatošovo úsilí o rozvoj spolupráce s dobrovolnými hasiči, v jejichž řadách ostatně většina profesionálů působí ve svém volnu, stejně jako s dalšími složkami integrovaného záchranného systému.

Miloslav Svatoš, ředitel Hasičského sboru Středočeského kraje, byl při příležitosti Dne vzniku samostatného Československa povýšen do hodnosti brigádního generála.Zdroj: HZS Středočeského kraje

Ředitel Svatoš, který má titul inženýra, si přednedávnem mohl připomenout malé pracovní jubileum. Do nynější funkce ho tehdejší šéf profesionálních hasičů Miroslav Štěpán ustanovil 1. října 2007. U hasičů však působí již 27 let, přičemž prošel několika funkcemi. Předtím, než se stal ředitelem, působil na středočeském krajském ředitelství jako náměstek pro prevenci a civilní nouzovou připravenost.

„Kromě toho, že významně přispěl k rozvoji sboru v rámci kraje, se podílí také na činnosti ve prospěch Hasičského záchranného sboru České republiky jako celku,“ uvedla Fliegerová.

Premiér Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman a ministr zdravotnictví Jan Blatný
Zeman přijal Prymulovu demisi. Novým ministrem zdravotnictví jmenoval Blatného