„Je to obyčejná diskriminace a zásah do soukromí lidí. Teď v létě dám kuřákům ven stoleček, u kterého si budou moci vypít pivo a zakouřit. Nevím ale, jak to budu řešit v zimních měsících. V zimě budu mít večer prázdnou hospodu,"  tvrdí majitel restaurace Na Knížecí v Králově Dvoře Jaroslav Podlaha.
A podobně reagují i další restauratéři. Zatímco ve městech jsou už restaurace téměř nekuřácké, přesto jejich majitelé a provozovatelé chápou obavy majitelů hospod v menších obcích. Téměř všichni se schodují, že by majitelé měli mít možnost volby – tedy zda bude jejich podnik kuřácký, nebo nekuřácký.

„Nevidím důvod, proč by vláda měla hospodským něco nařizovat. Na vesnicích to asi může být pro hospody likvidační. Myslím, že v dnešní době už je dost restaurací jak kuřáckých, tak nekuřáckých, a každý člověk si může vybrat, do jaké půjde," řekl Deníku před rokem Roman Jašek, majitel restaurace Šalanda v Rakovníku.

Svým způsobem během teplých letních dnů si majitelé restaurací a hospod poradí. Kouřit se bude na předzahrádkách. „S novelou protikuřáckého zákona sundáme popelníky ze stolů a kouřit se tu nebude. Myslím, že to ovlivní návštěvnost, protože tu nevaříme. Lidé sem chodí hlavně na kávu a cigaretu a to zejména o polední přestávce, což už nebude možné," řekl provozovatel kavárny U Zlaté slepice David Strnad. Co ale budou dělat hostinští v zimě, sami nevědí.

I tradiční štamgasti a také ti, kteří do hospody či restaurace zajdou občas, jsou z protikuřáckého zákona rozpačití. „Ať se nekouří na náměstí, zastávkách, u obchodních center, škol, školek, všude tam, kde sportují děti. Ale proč musí stát přikazovat majitelům restaurací, co smějí a co ne? Byl bych pro, aby musely být restaurace viditelně označené, zda jsou kuřácké, a každý si pak může vybrat, kam zajít. Zanedlouho by mohla vláda řešit, jakou hořčici budou smět stánkaři prodávat k párku," řekl obyvatel Kladna Petr Tůma. Ten do hospody chodí sledovat hokejové a fotbalové šampionáty. „Že někdo vedle mne kouří, mi nevadí. Kdyby mi to vadilo, budu chodit jinam," dodal.