To ale není pravda. Policisté Deníku potvrdili, že případ šetří dál a jak uvedl státní zástupce, podezřívají majitele vlajky z podpory genocidy, za což hrozí až tříleté vězení. Dokument, který Milata ukazuje na videu, je podle policie falzifikát a policisté jej nikdy nesepsali a nerozeslali. Proto zahájili úkony pro podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny, za což pachateli hrozí shodou okolností také tříletý trest vězení. Milata mezitím video z komunistické stránky stáhl.

Prostě se to ke mně dostalo

Ve čtvrtek dopoledne se redakce Nymburského deníku zeptala přímo Zdeňka Milaty, kde přišel k údajnému policejnímu dokumentu, který na videu ukazuje. Na otázku přímo neodpověděl. „To se mě teď všichni ptají. To takhle po telefonu nemůžu říct, kde jsem k němu přišel. Dostávám toho hodně. Prostě se to ke mně dostalo,“ řekl Deníku Milata. Na informaci, že se jedná o falzifikát a policisté se případem ruské vlajky dále zabývají, reagoval nejprve překvapeně. Pak se začal obhajovat. „Já jsem nikde neřekl, že zmíněný dokument jsem dostal od policie. A v tom videu pouze cituji, co je na tom papíře uvedené,“ řekl do telefonu, následně se kvůli pracovním povinnostem omluvil a hovor ukončil.

Video uveřejněné původně na FB účtu KSČM Nymburk, později stažené:

Video uveřejněné původně na FB účtu nymburských komunistů, později stažené. | Video: FB účet KSČM Nymburk

Podle vyjádření policistů ukazuje Milata na videu poměrně zdařilý falzifikát. Na první pohled vypadá velmi důvěryhodně. Přesto však policisté takový dokument nikdy nevydali a nyní zkoumají, jakým způsobem se k předsedovi komunistů na Nymbursku dostal a především, kdo je padělatelem.

„Tento veřejně prezentovaný dokument se jeví jako padělaný a policisté již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny. Pokud se potvrdí nepravost dokumentu, hrozí pachateli obvinění z trestného činu a v případě uznání viny před soudem až tříletý trest odnětí svobody,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Šetření kolem vlajky pokračuje

Zároveň potvrdila, že policisté případ ruské vlajky z akce nymburských komunistů neodložili. Podle informací Deníku na něm naopak intenzivně pracují a k vyšetřování byl přizván i znalec. „V dané věci stále probíhá prověřování ke zjištění všech skutečností a okolností vyvěšení vlajky a zejména zjištění osoby, která na veřejném shromáždění tuto vlajku vyvěsila. Nebylo tedy zatím učiněno žádné meritorní rozhodnutí, prověřování pokračuje,“ doplnila Suchánková.

Jak potvrdil minulý týden okresní státní zástupce Štěpán Brunclík, policisté už muže, který je majitelem ruské vlajky a vyvěsil ji ve stánku, znají a podezírají ho podle paragrafu 405 z podpory genocidy. „Policie zahájila úkony trestního řízení pro spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy,“ potvrdil Brunclík. Tento paragraf vymezuje trest v délce od 6 měsíců do 3 let.