„Díky moderním metodám výzkumu víme, že rys, kterého zachytila fotopast v Brdech, se v roce 2017 narodil rysici zvané „Majka“ ve střední části národního parku Šumava. Tady byl naposledy zaznamenán ještě jako kotě závislé na matce v lednu 2018. Odtud se vydal do Brd, což je vzdušnou čarou nejméně sedmdesát kilometrů,“ vysvětluje Luděk Bufka, zoolog národního parku Šumava, který se výzkumu rysů dlouhodobě věnuje.

„Brdy jsou takovým ostrovem horské přírody uprostřed Čech a rysové tu mají pro svůj život vhodné podmínky – dostatek potravy, prostoru, míst pro úkryt i relativní klid. Objevují se tu sporadicky už od devadesátých let, ale nepodařilo se zaznamenat, že by tu žili trvale. Doufáme, že nový návštěvník se zde usadí a zdejší fauna bude obohacena o přirozený a důležitý článek potravního řetězce. Přítomnost šelem totiž přispívá k rovnováze v přírodě a ke zdraví krajiny,“ konstatuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), vedoucí Správy CHKO Brdy.

V CHKO Brdy se podařilo zachytit rysa ostrovida na fotopast blízkému spolupracovníkům AOPK ČR Václavu Fořtovi a Josefovi Cinkovi.
Letošní podzim přinesl překvapení, v Brdech se objevil rys

Rys ostrovid patří mezi skrytě žijící druhy, jejichž populační hustoty jsou nízké (na Šumavě cca jeden dospělý jedinec na 100 kilometrů čtverečních). Zároveň mají jednotliví dospělí rysi veliké domovské okrsky čítající stovky čtverečních kilometrů. Mladí jedinci někdy projdou mnoho desítek kilometrů při hledání vlastních teritorií a je evidentní, že si „dokáží poradit“ i s členitou a lidmi obydlenou krajinou.

Ta, společně se stále hustší a rychlejší dopravou a pytláctvím, patří k nejzásadnějším překážkám v osidlování nových domovů. Pro trvalou přítomnost rysů v Brdech bude vždy nezbytné funkční propojení s dalšími oblastmi výskytu, tedy především se Šumavou a Pošumavím. „Našemu rysovi či rysici přejeme, ať se zde potká s partnerem a vyhnou se všemu hrozícímu nebezpečí,“ dodává Bohumil Fišer.

Podrobný výzkum a monitoring rysů je podpořen z mezinárodního projektu 3Lynx, který se zaměřuje na jejich česko-bavorsko-rakouskou populaci. AOPK ČR se v CHKO Brdy věnuje monitoringu výskytu rysa a to ve spolupráci s partnery projektu 3Lynx, tedy Ministerstvem životního prostředí, NP Šumava a Alka Wildlife. Na monitoringu spolupracují s organizacemi také jednotlivci - Martin Tomáš, Václav Fořt a Josef Cink. Právě fotopast Josefa Cinka ve spolupráci kolegy Václava Fořta letos rysa zachytila.

Trenérka a lektorka canisterapie Olga Kapková.
Chtěla bych naučit všechny lidi, jak porozumět svému psovi, říká lektorka
Ilustrační foto.
Číst si ve vlaku? Mnohde není nic snazšího!