Zkušenosti z minulých zim – nejedná se totiž o novinku – ukazují, že při vhodné volbě úseků bez údržby to neznamená výraznější komplikace ani třeba pro dojezd složek integrovaného záchranného systému na místo zásahu. Podaří se přitom nejen ušetřit peníze, ale i kapacity silničářské techniky. Tu je pak možné nasadit jinde, kde její použití dává větší smysl.

Ilustrační foto.
Přežít vesnickým prodejničkám má pomoci rozdělování čtyř milionů korun

Období zimní údržby, kdy se cestáři snaží v maximální možné míře zlepšovat sjízdnost a schůdnost komunikací, je stanoveno na dobu od 1. listopadu do 31. března. Rada Středočeského kraje nicméně schválila seznam silničních úseků s malým dopravním významem, pro něž to neplatí. Krajský radní pro oblast silniční dopravy Karel Bendl (ODS) připomněl, že po projednání s dalšími orgány a institucemi, které nemají námitky, je toto rozhodnutí už zcela oficiální.

„Rada schválila nařízení, kterým se přesně vymezené úseky stanovily. Navíc krajskému úřadu nařídila, mimo jiné, zveřejnit nařízení včetně seznamu úseků ve Sbírce právních předpisů územních samosprávných celků,“ konstatoval Bendl. Uvedl, že informace dostaly i příslušné obce.

Sníh ani led se neodklízí

Josef Holek z krajského úřadu upřesnil, že s odstraňováním sněhu a ledu se nepočítá v celkovém součtu na 280,5 kilometru asfaltu, přičemž silnic druhé a třetí třídy má kraj v správě celkem 8,6 tisíce kilometrů. „Nejčastěji jde o krátké úseky na silnicích třetích tříd anebo účelové cesty, například cyklostezky, s naprosto minimálním provozem,“ doplnil Holek. K cyklostezkám připomíná radní Bendl: „Ze zimní údržby budou vyjmuty cyklostezky ve správě Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje a cyklostezky ve vlastnictví kraje.“

Ilustrační snímek.
Na dotacích pro památky a kulturu má kraj rozdělovat 48 milionů korun

Jestliže krajská správa silnic dělí střední Čechy do čtyř oblastí – Benešov, Kladno, Kutná Hora a Mnichovo Hradiště – nejvíce se omezení zimní údržby uplatní v širším regionu „Kutnohorska“. V této oblasti, jež však zahrnuje mimo jiné také Český Brod, Kolín, Nymburk, Poděbrady či Říčany, se jedná o 61 úseků v celkové délce 116 kilometrů. Následuje oblast Kladno (vedle Kladenska zasahující i na Berounsko, Rakovnicko a Prahu-západ): dokonce 64 úseků, ale v součtu 84,9 kilometru. Oblasti Mnichova Hradiště (kam vedle Mladoboleslavska patří také Mělnicko a části nymburského okresu či Prahy-východ) se omezení zimní údržby týká ve 28 úsecích, jež měří dohromady 63,4 kilometru. V oblasti Benešov, do níž spadá také příbramský okres, jde o 16,3 kilometru na 11 úsecích.