Zatímco před týdnem středočeští hygienici na dvou sledovaných lokalitách, jezerech Poděbrady a Ostrá, hodnotili vodu stupněm 5 na pětistupňové škále, označovaným jako zákaz koupání, po opakovaných kontrolách nyní změnili známku na trojku.

To sice označuje zhoršenou jakost vody, avšak milovníci vodních radovánek se nemusejí nijak omezovat. Citlivějším lidem, zvláště alergikům, dětem a těhotným ženám, nicméně hygienici doporučují, aby se po koupání osprchovali.

Podobně příznivě se ale situace nevyvíjela jinde. Kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu ve vodě, jejíž zelenkavá barva od plavání spíš odrazovala, než by působila jako lákadlo, již ukončili sezonu na Tyršově koupališti v Rakovníku a na přírodním koupališti Vyžlovka na Praze-východ. Už téměř měsíc není v provozu také rybník Jureček rovněž na Praze-východ, kde letošní léto výrazně poznamenal nedostatek vody.

Rozbory vzorků odebraných v tomto týdnu v oblíbených koupacích oblastech středočeské části Orlíku – jde o Lavičky, Trhovky, Popelíky a Podskalí na Příbramsku, kde se všude vzhledem k poklesu vody musí rekreanti připravit na obnažené pláže – ukázaly, že se situace nemění. Kvalita vody zde zůstává hodnocena stupněm 3, připomněl Luboš Mandík z příbramské hygienické stanice. „Tento stav platí i pro vodu v Novém rybníku v Příbrami a v písníku Bakov na Mladoboleslavsku,“ doplnil celkový přehled. Naopak Slapy, jež na tom před rokem touto dobou byly nevalně, si letos milovníci koupání mohou jen pochvalovat. Kromě lokalit Živohošť a Županovice na Příbramsku, které dostaly dvojky, zde ostatní sledovaná místa končí léto s nejpříznivější jedničkou.

Ano, končí. Kontroly kvality vody, předem plánované podle monitorovacího kalendáře, již středočeští hygienici ukončili. Sezona ale pokračuje. I na počátek září slibují meteorologové počasí, které stále bude lákat ke koupání.