Odborníci v IT – přesněji řečeno v této oblasti vzdělaní lidé – chybí u nás v řádu desítek tisíc. Portál Profesia.cz označuje jako nejvíce žádané pozice IT konzultant, správce informačního systému, systémový administrátor, IT analytik, Java programátor a softwarový inženýr. Že problém je skutečně palčivý, potvrzuje třeba Kateřina Krist z Paribas Cardif Pojišťovny, která má v Praze interní IT Hub, vyvíjející aplikace pro jednotlivé pobočky pojišťovny v Evropě. „Nejčastěji hledáme IT Business Analytiky, IT Architekty, aplikační analytiky či systémové administrátory,“ konstatovala.

První díl seriálu Ochránce se věnoval případu z Prahy, kdy žáci šikanovali učitelku.
ANKETA DENÍKU: Co by udělali učitelé, pokud by žák napadl žáka se zbraní?

Vyjmenovala pozice, po nichž je poptávka prakticky na všech profesních serverech. Stejně jako třeba ředitel poradenství MIBCON Antonín Cihlář: jeho společnost dlouhodobě shání JAVA programátory a konzultanty zaměřené na různé moduly systému SAP. Přičemž nepříznivá zpráva není jen ta, že těchto specialistů je málo. Spousta lidí – včetně těch vzdělanějších – ani nemá ponětí, o čem je vlastně řeč… A jen o trochu lepší to zřejmě bude s porozuměním přesného významu slov manažera náboru konzultační společnosti Accenture Petra Bujalky, že společnost aktuálně nejvíc hledá odborníky v oblasti cloudu a kyberbezpečnosti. „Uplatnění u nás mohou najít i čerství absolventi vysokých škol, zejména technického a ekonomického zaměření,“ poznamenal.

Vzdělávání mladých i rekvalifikace

Zájem je i o absolventy středních škol – a právě zde vidí radní Vácha velké příležitosti. Deníku řekl, že poptávce se mohou přizpůsobit školy zřizované krajem; zejména průmyslovky. Nejen s odkazem na dodnes bolestné napadení počítačové sítě benešovské nemocnice hackery v prosinci 2019, které napáchalo škodu vyčíslenou na desítky milionů korun, připomněl budování datového centra v Kolíně s výukou zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, což je ve středních Čechách unikátní – a mohly by na to navázat i další školy. „V sousední Kutné Hoře zase chceme posilovat robotiku,“ řekl Vácha Deníku s vysvětlením, že řeč není o nyní hodně populárních robotických stavebnících – ale o technice pracující se stejným programem, jaký ovládá výrobní linky.

V SOŠ a SOU Kladno-Dubá byly před týdnem otevřeny moderní učební prostory, jež jsou podle Váchových slov ukázkou, jak by jednou měly vypadat i další školy zřizované krajem. Je zde nejen nové výcvikové středisko pro obor Požární ochrana či měřicí a zkušební laboratoř, ale také dvě nové počítačové učebny pro elektro obory a obory strojní. Příbramská průmyslovka zase dostala 3,3 miliony korun na modernizace učebny informačních a komunikačních technologií a modernizaci programového vybavení, kybernetické bezpečnosti i výuky robotiky. Právě bezpečnost v kyberprostoru, robotika a také biomedicína, která spojí zdravotnické obory s technologiemi, označil radní jako směry, jimiž by se budoucnost středního školství ve středních Čechách měla ubírat.

Ilustrační foto.
Třetí dávky očkování jsou na startu. Zatím pro zdravotníky a seniory

Vedle nových absolventů posilují elektronické obory také ti, kteří procházejí rekvalifikacemi. To potvrzuje třeba ředitel Počítačové školy GOPAS Jan Dvořák. „Zaznamenáváme zvýšený zájem o odborné kurzy i konference ze strany těch, kteří hledají v IT oblasti nové kariérní možnosti,“ konstatoval. Velká část z nich se zaměřuje na získávání programátorských znalostí a dovedností, nejčastěji na Javu a C#,“ upřesnil. S dodatkem, že ve stále více případech potom mají zájem o zvyšování kvalifikace v IT i ženy.