ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Ten na twitteru oznámil, že na to, jak postupuje šíření nákazy v zařízeních pečujících o seniory – v Praze i v dalších regionech jsou ve větším rozsahu hlášena onemocnění pacientů a klientů v zařízeních typu léčebna dlouhodobě nemocných, domov seniorů či alzheimer centrum – bude stát reagovat zřízením celkem 329 lůžek vyhrazených pro péči o obyvatele domovů důchodců s onemocněním Covid-19, které koronavirus vyvolává.

Tato lůžka mají zajistit pražské nemocnice Na Bulovce a Na Františku, specializované armádní zařízení v Těchoníně – a právě Slatinné lázně Toušeň v Lázních Toušeň. Ty se součástí pražské Bulovky staly již v roce 2006; ještě v době, kdy tato pražská nemocnice nebyla označována jako NNB, ale FNB – s přívlastkem fakultní. V minulých letech tyto lázně zaměřené zejména na péči o pohybový aparát a choroby páteře pomáhaly i významným sportovcům – včetně rychlobruslařek Martiny Sáblíkové a Karolíny Erbanové, cyklistky Terezy Huříkové, tenisty Radka Štěpánka či atletů Jana Železného a Romana Šebrleho. Nyní zde mají nacházet útočiště senioři s Covid-19.

Lůžka pro lehké případy

Třeba na rozdíl od Těchonína, kde se počítá s delšími, zhruba týdenními přípravami, jsou Lázně Toušeň připraveny na příjem nového typu pacientů okamžitě. Plyne to z informací Vojtěchova náměstka a předsedy republikového krizového štábu Romana Prymuly. „Mateřská“ Nemocnice Na Bulovce se má s hlavní kapacitou připojit od pondělka. Prymula také připomněl, že se nejedná o zajištění specializované péče o těžké případy onemocnění, ale naopak: o karanténní lůžka pro lidi, jejichž příznaky jsou lehčího charakteru.

Pozitivní osoby z řad obyvatel domovů budou mít plnou péči – a současně to přispěje k zamezení přenosu zákazy, ujistil ministr Vojtěch právě s odkazem na nově chystaná lůžka. Jeho tweet vyvolal řadu ohlasů – přičemž pisatelé se většinou podivují, někdy i dosti emotivně, proč stát takto reaguje až teď a proč pro domovy vláda včas nezajistila dostatek ochranných pomůcek.

Splnit pokyny není snadné

Domovy pro seniory, které si na stále velmi akutní nedostatek ochranných pomůcek stěžují i prostřednictvím Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, ministerstvo již v pátek vyzvalo k zavedení rázných opatření k omezení šíření nákazy. Těmto domovům, stejně jako dalším lůžkovým zařízením poskytovatelů sociálních služeb, nařídilo úpravu režimu provozu umožňující oddělení nemocných osob od zdravých, kdy klienti či pacienti s naměřenou tělesnou teplotou 37,5 stupně Celsia a vyšší mají být okamžitě izolováni od ostatních, a dodržování dalších hygienicko-epidemiologických opatření.

Vedení některých domovů přiznává, že s ohledem na stavebně-technické podmínky i obsazenost jejich zařízení naplnit tohoto nařízení nedokáže – zvlášť pokud jde o doporučení vyčlenit takto desetinu kapacity zařízení. Teplota se má měřit také všem zaměstnancům, pro něž je hranicí pro vpuštění na pracoviště rovných 37 stupňů Celsia.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in