Původní myšlenka vznikla na jihu Moravy, odkud se specializované slevové kartičky rozšířily do dalších oblastí republiky. I do středních Čech, které se letos připojily ve zkušebním režimu. O tom, že to tak zůstane i v příštím roce, rozhodli středočeští radní. Jako příspěvek do projektů rodinných a seniorských pasů vyčlenili bezmála tři a tři čtvrtě milionu korun. S tím, že tyto peníze poslouží jak k podpoře samotných držitelů pasů, tak malých a středních podnikatelů – i celé oblasti cestovního ruchu.

Cílem je vytvoření jakéhosi „světa výhod“ – sítě míst, kde držitelům karet budou poskytovány slevy. Webové stránky Senior pasů nabízejí například levnější nákupy zdravotních pomůcek ve Vlašimi nebo v Nymburce, v sítích lékáren a optik i v dalších samostatných provozovnách, slevy na ubytování v Poděbradech – ale třeba i zlevnění nákupů v obchodních centrech v Tuchoměřicích, Kolíně či Mladé Boleslavi.

Kraje, kde fungují kartičky slevových pasů:

- Jihočeský
- Jihomoravský
- Karlovarský
- Královéhradecký
- Liberecký
- Moravskoslezský
- Olomoucký
- Pardubický
- Středočeský
- Ústecký
- Vysočina
- Zlínský

K mání je také výhodnější odpočinek v mělnické kavárně nebo v nymburské vinotéce. Další nabídky slev vyzývají třeba k posilování kondice nebo k výpravám za zábavou – avšak nechybí dokonce ani zvýhodnění při nákupu čerpadel v Příbrami nebo plastových oken v Mladé Boleslavi. Počítá se nicméně rovněž s doprovodnými společenskými akcemi pro seniory. Nebo třeba s pořádáním workshopů s poučením o vytváření rodokmenu.

Slevové karty lze získat bezplatně, a to prostřednictvím webových stránek těchto projektů. Senior pasy se navíc mají představovat i v rámci speciální kampaně typu road show, kdy se zájemci budou moci přihlásit i přímo na těchto akcích.