Letos se u nás připomíná již po šesté, přičemž archeologové a jejich organizace chystají pro zájemce všeho věku rozmanitý program popularizační, vzdělávací i zážitkový.

Leckteré ze sedmi desítek připravených akcí nabídnou zájemcům i vlastní nadšení z objevování; někde totiž nechybí ani archeologické dílny, nabízejících třeba možnost vlastnoruční výroby pravěkých šperků, či cvičné vykopávky. Zdaleka tedy nejde jen o přednášky nebo poznávací vycházky s odborným výkladem.

A co byste řekli pravěké módní přehlídce vyvracející zažitou představu, že v dávných dobách lidé chodili jen zabalení do kůží či nanejvýš v neforemných pytlovitých hadrech rezignujících na jakékoli půvaby?

Projevy difuzní idiopatické hyperostózy skeletu (DISH) na kostnicovém materiálu z Bělé pod Bezdězem z roku 2014.
Doklady moderních nemocí nacházejí i archeologové

Ve středních Čechách, kde se připojuje řada muzeí i dalších institucí po celém regionu, se většina akcí a programů odehraje v sobotu 19. října. Platí to i pro asi největší z nich – keltskou slavnost Samhain na zámku Nižbor.

Tam se návštěvníci mohou nejen pobavit, ale také poučit například o módních trendech keltských žen a o krasavcích z laténských hrobů či třeba o tom, co ukrývaly kosmetické taštičky staroegyptských dam. Ano, i na podobné otázky znají archeologové odpovědi – a zájemcům prozradí i to, jak se k nim dobrali.

Různé programy se však chystají po celém kraji – a stejně jako na Nižboru zaměřují se nejen na poznávání lokální minulosti. Třeba Regionální muzeum v Jílovém u Prahy návštěvníkům mimořádně přiblíží minojskou civilizaci starověké Kréty, a to i plněním úkolů s tématem středomořské archeologie a krétské mytologie. Jednotlivé programy představuje mapka na denarcheologie.cz.

Z oslav keltského svátku Samhain v areálu zámku v Nižboru v roce 2017.
Za dveřmi je keltský nový rok, na Nižboru se chystá Samhain