„Mezi hlavní lákadla liberecké zoo v nové letní sezóně patří jednoznačně výstava Giganti v Zoo Liberec, jedna z největších svého druhu v Evropě. Tato unikátní výstava je k vidění do 31. října," uvedl ředitel zoologické zahrady David Nejedlo.

Celkem 18 modelů zvířat doby ledové obrovských rozměrů je umístěno na ploše 600 čtverečních metrů přímo u hlavního vstupu do zahrady. Výtvarníci spolu s přírodovědci vytvořili reálné podoby prehistorických zvířat, jako byl jednorožec Elasmotérium nebo pták Moa. Chybět nebude šavlozubý tygr a lev jeskynní.

Údiv patrně vyvolá obrovský lenochod zvaný Megatérium, který dosahoval délky až šest metrů. Podobně neuvěřitelných rozměrů dosahoval až dvoutunový Glyptodon, příbuzný dnešního malého a hbitého pásovce. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost srovnat tato prehistorická zvířata s těmi současnými, žijícími v zoo.

Mamuti pomáhají slonům

„Příčiny vymření tvorů z doby ledové mohou být určitou paralelou k dnešnímu vymírání slonů v Africe, ale i dalších ohrožených zvířat. Podtitul výstavy „Mamuti pomáhají slonům", tak mluví myslím za vše," upozornil na přesah a edukační účel výstavy ředitel zahrady David Nejedlo.

Dominantním prvkem výstavy tak je mamut z doby ledové v životní velikosti, na kterého útočí lovci – symbolická paralela k pytláckým útokům na území třetího největšího kontinentu. 

Další atrakce? Puštík bělavý na Soví stezcePuštík bělavýLiberecká zoo také nově zve k seznámení s puštíkem bělavým. Návštěvníci nyní mohou vidět pohromadě čtyři největší sovy evropského kontinentu na jednom místě. Nově doplnil puštíka bradatého, výra velkého západosibiřského a sovici sněžní. Právě s výry se může puštík směle, co do délky, měřit. Své druhové jméno získala tato krásná sova podle bílých peříček pod maskou, které připomínají vousy. Dalším výrazným znakem je velká kulatá hlava se šedivou tváří a velkýma žlutýma očima. Puštík je specialista na zcela tichý let, což zužitkovává při lovu. Všechny zmíněné sovy, které pomalu ale jistě mizí z naší přírody, jsou v zoo k vidění na takzvané Soví stezce.