Souvisí to s pondělními ujištěními ministryň financí Aleny Schillerové (za ANO) i práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že tyto platby se z výdělků studentů strhávat nebudou. Rozruch totiž vyvolaly informace, že studenti vyslaní do boje s koronavirem v některých regionech by daň a odvody měli zpětně doplácet. Vláda rozhodla, že se to nestane – a Schillerová vysvětlila, že to zařídí svým „generálním pardonem“. Ten bude jednak účinný zpětně, jednak i do budoucna; na případné nové daňové povinnosti.

Studentů nasazených ve středních Čechách se debaty o doplácení netýkaly – ti už totiž „zaplaceno“ mají. Na rozdíl od situace v některých jiných regionech jim totiž kraj povinné odvody strhl rovnou; ještě před vyplacením odměn. „Na základě metodických pokynů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (číslo 1027 ze dne 13. 10. 2020) a Generálního finančního ředitelství (ze dne 24. 5. 2020),“ upřesnil ve středu krajský úřad ke zdůvodnění provedených srážek. S tím, že přesně podle těchto metodických pokynů kraj postupoval.

Trochu by se dala poupravit okřídlená slova: co je psáno, to nebylo dáno. Odpuštění daňové povinnosti situaci mění – a studenti by se měli dočkat doplatku. To Deníku ve středu potvrdil Jan Nováček z kanceláře hejtmanky. Termín však zatím neupřesnil. „Čekáme, až to bude na papíře,“ upřesnil, že opět je rozhodující, co bude psáno. „Vracení“ peněz má vycházet z metodiky Generálního finančního ředitelství – a aktuální se to stane hned, jakmile tento dokument bude k dispozici.

„Je nám opravdu líto, že tato odměna nebyla osvobozena od všech srážek od samého počátku,“ komentovala situaci hejtmanka Petra Pecková (za STAN). „Všem studentům za jejich práci ve zdravotnických a sociálních zařízeních velmi děkujeme,“ zdůraznila.