Graubner, který poutní mši sloužil jako pražský arcibiskup poprvé, na úvod poutníkům řekl, že déšť je sice nepříjemný, ale je rád, že se nenechali zahnat. V prvních slovech kázání zmínil, že žijeme ve zvláštní době. "Máme mimořádnou svobodu i blahobyt tak vysoký jako dosud nikdy, v sousedství však zuří válka, která má ekonomický dopad i na nás a nahání nám strach," pronesl.

Připomněl, že ani v době svatého Václava nebylo snadné zajistit mír. "Se smutkem a zahanbením myslím na hlasy některých našich spoluobčanů, kteří se zlobí třeba na rozhodnutí šetřit v zimě teplem kvůli válce na Ukrajině a argumentují tím, že jde o snížení komfortu, na který mají právo," řekl. Stejná lidská práva podle něj mají i lidé na Ukrajině, v Sýrii a dalších místech.

První den Prague Summit of Cities.
Podívejte se: První den pražského summitu měst. Přibylo šest nových členů

Mše se zúčastnili mimo jiné místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP 09), místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), další senátoři a poslanci, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) a zástupci armády a velvyslanci.

Mezi poutníky byli i manželé Sasínovi ze Strážnice u Uherského Hradiště, přijeli mikrobusem s dalšími lidmi, vyráželi ve středu v 5 hodin ráno. "Je to úcta ke svatému Václavovi, jezdíme sem několik let," řekli ČTK. Mariánské náměstí a jeho širší okolí bylo uzavřeno pro dopravu. V davu byli skauti a sokolové, na pořádek dohlížely desítky policistů.

Azyl i teplý čaj

Nedaleko náměstí u Domova sv. Václava nabízely poutníkům teplý čaj a malé občerstvení zaměstnankyně charity. Poutníci, kteří chodí do Boleslavi pěšky, jsou nejčastěji z Prahy. "Ráno ve čtyři hodiny sem dorazila skupinka mládeže, tak jsme jim nabídli azyl, prý vyráželi z Prahy v devět hodin večer," řekla ČTK ředitelka domova Ivana Otřísalová.

Poslední dva roky byla pouť v omezené podobě. Loni byla Národní pouť na Tetíně na Berounsku, deset dní před svátkem svatého Václava, místo tradiční poutní mše na Mariánském náměstí se konala slavnostní bohoslužba v opravené bazilice sv. Václava. V roce 2020 byla mše na náměstí omezená kvůli koronavirovým opatřením.

Svatováclavské putování Prahou s palladiem země české.
Podívejte se: Svatováclavské putování s palladiem. Prahou kráčelo procesí

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Středeční dopolední bohoslužbu na Mariánském náměstí navštívil s redakčním objektivem také Deník. V úterý 27. září zase sledoval příjezd relikvie svatého Václava do baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Prohlédněte si v galerii.