Porotci letos vybírali z rekordních 77 návrhů – a konkurence byla veliká: mezi 12 finalisty má zastoupení jen sedm krajů. Stochovský dub podle pověsti zasadila babička sv. Václava sv. Ludmila v den narození svého vnuka roku 903. Údajně také měl být zaléván vodou z koupelí miminka.
Stromy pozoruhodné i ohrožené
Oceněn byl také středočeský Strom hrdina, což je nová kategorie, jíž pořadatelé ankety z Nadace Partnerství chtějí upozornit na stromy, které jsou nějak ohrožené: buď přímo kácením, nebo tím, že přežívají v nepříznivých podmínkách. Zástupcem kraje mezi pěticí hrdinů v republice se stal pahýl dubu Děda Vševěda v zámeckém parku ve Vlašimi. Tomu kvůli poškození hrozilo kácení už v roce 1956.
Také Praha má svého hrdinu: javor stříbrný na Anenském trojúhelníku, na rozhraní Smetanova nábřeží a ulice Karolíny Světlé, jehož kácení plánované radnicí Prahy 1 prozatím zarazily protesty veřejnosti. Rovněž mezi 12 finalisty má své želízko v ohni i hlavní město: v tomto případě jde o monumentální platan javorolistý u hlavního vchodu do Kinského zahrady z Kinského náměstí na Smíchově.
Zatímco pětice titulů Strom hrdina už je udělena, mezi finalisty se o prvenství s postupem do mezinárodního finále ankety Evropský strom roku ještě bude bojovat. On-line hlasování se na www.stromroku.cz rozběhne od 21. června. Trvat bude do 12. září. Vyhlášení vítězného Stromu roku, který získá odborné arboristické ošetření, se chystá na 22. září.
Peníze na velkou akci i na ty menší
V souvislosti se stromy však Nadace Partnerství připomíná i jiný, zcela aktuální termín. Do konce května mají města a obce možnost soutěžit v grantové výzvě o peníze na vysazení Aleje svobody, což se má stá součástí listopadových oslav Dne boje za svobodu a demokracii.
Vedoucí iniciativy Sázíme budoucnost Barbora Chmelová připomněla, že výzva se týká všech obcí, které dokážou poskytnout vhodný pozemek pro výsadbu aleje o zhruba stovce stromů – což představuje asi kilometrový pás – a také jim zajistit následnou péči včetně zálivky. „A hlavně mají elán zapojit místní komunitu,“ zdůraznila.
Již tři Aleje svobody rostou pod Řípem (vysazena v roce 2018 v rámci oslav stého výročí vzniku československého státu), mezi Vestcem na Praze-západ a okrajem hlavního města (2019 ke třiceti letům sametové revoluce) – a loni přibylo stromořadí v moravském Šatově podél někdejší železné opony.
„Kde budeme v tradici oslavy naší země pokračovat, je pro letošek na vás,“ obrací se Chmelová ke starostům i zastupitelům. „Nadace Partnerství zajistí kvalitní sadební materiál, dopravu sazenic, odborný dohled při výsadbě i organizaci akce,“ shrnula nabídku. Od obcí, které projeví zájem, se očekává nabídka vhodného pozemku (třeba podél obnovené polní cesty) a zapojení místních spolků do sázení i zajištění následné péče.
Za Nadaci Partnerství dále David Kopecký upozorňuje i na další grantovou výzvu – s možností získat až 60 tisíc korun na výsadbu stromů a následnou péči; opět v rámci programu Sázíme budoucnost. Otevřena je nejen pro obce, ale i pro spolky, školy nebo církevní společenství.