Ukazuje to čerstvé rozhodnutí krajských radních, kteří ve čtvrtek 2. února schválili uzavření smlouvy o přijetí investiční dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje získá bezmála tři čtvrtě miliardy korun na investice do silniční sítě, připomněl Josef Holek z krajského úřadu. „Peníze půjdou například na obchvat Kralup nad Vltavou, další etapu obchvatu Kosmonos, na rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi anebo rekonstrukci silnice z Úval do Říčan,“ upozornil na některé stavební akce. Celkově se jedná o desítky staveb.

Branický most v Praze.
Středočeši bojují za rychlejší opravy Branického mostu. Zřejmě marně

Radní pro oblast silniční dopravy Karel Bendl (ODS) ocenil dotace jako „objem peněz, který pomůže zvýšit kvalitu středočeských silnic“. „Dlouhodobě nám však peníze na opravy spíše chybí; na opravu celé sítě nemáme. Naše silnice jsou přitom v rámci republiky ty nejvytíženější,“ upozornil Bendl. Přičemž připomněl, že SFDI byl pro letošní rok posílen, nicméně z Evropské unie bude na silniční infrastrukturu možno získat výrazně méně peněz než dříve (a to platí i pro další roky).

Krajská správa silnic, která má na starost komunikace II. a III. třídy ve středních Čechách, bude letos hospodařit s částkou dosahující pěti miliard korun. Ze SFDI má dostat ještě více než miliardu, půl miliardy přijde z evropských fondů. Dalším významným zdrojem je rozpočet kraje.

Nově chystané silniční stavby ve středních Čechách
- II/240 a II/101, přeložka silnic v úseku D7–D8, 1. etapa – D7 MÚK Středokluky–obchvat Kralup nad Vltavou: 40 milionů korun
- II/240 a II/101, přeložka silnic v úseku D7–D8, 2. etapa – obchvat Kralup nad Vltavou: 39 milionů korun
- II/240 a II/101, přeložka silnic v úseku D7–D8, 3. etapa – obchvat Kralup nad Vltavou–D8 MÚK Úžice: 30 milionů korun
- II/105 – severní obchvat Jílového u Prahy: 30,2 milionu korun
- Propojení MÚK Kosmonosy a MÚK Bezděčín – chybějící úsek (investorská příprava): 20 milionů korun
- II/610 Kosmonosy, obchvat – 3. etapa: 20 milionů korun
- Kompletní rozšíření třídy Václava Klementa v Mladé Boleslavi: 100 milionů korun
- Propojení průmyslové zóny Plazy s MÚK Kosmonosy: 40 milionů korun
- II/101 Úvaly–Říčany: 39 mil. Kč
- Vodní dílo Orlík – 1. etapa úprava silnice III/1822 od Solenic po křižovatku se silnicí III/0046: 75,2 milionu korun
- Zbytek z aktuálně přidělené dotace SFDI poputuje na opravy silnic plnící funkci nevybudovaného Pražského okruhu, rekonstrukce mostů v Nymburce, opravy objízdných tras silnic a mostů (II/268, II/610, III/2768) a přípravu dalších staveb: celkově 316 milionů korun

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje