Informoval o tom náměstek ředitele středočeské policie pro vnější službu René Peták.

Někteří by prý chtěli zůstat

Už předloni zaznamenala středočeská policie pozoruhodné příběhy spojené s migrací: dva muže z Afriky, kteří cestovali do Německa na podvozku návěsu kamionu, odhalila hlídka celníků, jež na dálnici D1 u motorestu Naháč kontrolovala uhrazení dálničních poplatků, další muže v podvozku našla hlídka při kontrole kamionu na benzince u dálnice D5, v sousedství D1 dokonce dva muži cestující na podvozku sami požádali místní obyvatele o přivolání policie, protože už byli na konci sil…

Loni přišlo více rutiny a méně překvapení. Migranty většinou nacházeli při kontrolách policisté z dálničních oddělení, objevily se ale i případy, kdy lidé začali neočekávaně vycházet z ložné plochy kamionu až při vykládce převáženého zboží.

Pro Středočeský kraj, který leží uprostřed republiky, je podle Petákových slov v souvislosti s putováním migrantů příznačný právě „tranzit na silniční a železniční síti“. Ponejvíce se jedná o občany Sýrie, Turecka, Iráku a Pákistánu – objevili se ale i lidé z Afghánistánu, Indie, Maroka či Bangladéše. „Většinou směřují do Německa,“ potvrdil náměstek policejního ředitele obecně rozšířený předpoklad. „V jednotkách se ale objevují i případy, kdy u nás žádají o azyl,“ upozornil.

Došlo na přerozdělování migrantů

V souvislosti s takzvanou tranzitní nelegální migrací policisté ve středních Čechách loni řešili 494 případy. Proti předloňským 173 jde o významný nárůst. Jen 136 z těchto cizinců ale bylo „zachyceno“ na území středních Čech, a to ve vlacích nebo na dálnici; v tomto případě jak v autech různého typu, tak v autobusech. Z jiných krajů, migrací zahlcených více, bylo do středních Čech předáno k vyřešení 358 případů, připomněl Peták „přerozdělování“ migrantů v rámci republiky kvůli zpracování agendy.

Mimo jiné středočeští policisté vydali 408 rozhodnutí o správním vyhoštění ze schengenského prostoru a 202 o zajištění v záchytném zařízení pro cizince. Sami ale vyjížděli na pomoc i přímo do terénu: vyrazili podpořit kolegy z moravských krajů a účastnili se kontrol nelegální migrace na hranici se Slovenskem.

V rámci řešení cizinecké problematiky Peták upozornil i na poskytování dočasné ochrany Ukrajincům, které z jejich země vyhnal válečný konflikt. Takových rozhodnutí loni středočeská policie vydala bezmála 29 tisíc.

Vybrané činnosti cizinecké problematiky

Agenda Rpk 2021 Rok 2022
Tranzitní nelegální migrace 173 494
Rozhodnutí o umístění v záchytném zařízení pro cizince 125 202
Zahájení řízení o správním vyhoštění 483 515
Vydaná rozhodnutí o správním vyhoštění 411 408
Dočasná ochrana (uprchlíků z Ukrajiny) 0 28 608
Kontroly ubytovacích zařízení 1227 2352
Řešení padělání (či pozměnění) veřejné listiny 8 20

Zdroj: Středočeské ředitelství Policie ČR