„Nejvíce nemocných ve Středočeském kraji v přepočtu na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní je mezi školními dětmi,“ konstatoval. S upřesněním, že ve věkové kategorii od šesti do jedenácti let se aktuálně s covidem potýká 1155 dětí; v kategorii dvanáct až patnáct let je to 1232 žáků.

Okolí Prahy plus dva okresy

„Mezi okresy s nejvyšším počtem nemocných covidem ve středních Čechách patří Praha-východ, Praha-západ, Kolín a Beroun,“ uvedl Šíma. Stejnou informaci, a to i se stejným pořadím odrážejícím míru nemocnosti, získal ve středu Deník také od Dany Šalamunové z krajské hygienické stanice. S tím, že jde o okresy, které mezi nejzasaženější v rámci republiky patřily už dřív. Na základě dat z konce října se tam v pondělí uskutečnilo plošné testování na základních a středních školách – a na pondělí příštího týdne se chystá další.

Právě výsledky testů mohou s poměry ve školách v nejbližším okolí metropole, na Kolínsku a na Berounsku pěkně „zacvičit“. Ve středu se ještě na konečné verdikty čekalo. Dílčí výsledky, které krajská hygienická stanice měla nahlášeny z většiny škol – zatím však ne kompletně, takže všechna čísla se ještě budou měnit – ve středu uváděly, že z 40 323 testovaných žáků a studentů mělo pozitivní výsledek antigenního testu 373.

Všichni museli podstoupit ještě ověření přesnější metodou PCR, jehož výsledky prvotní podezření z antigenních testů buď potvrdí, nebo vyvrátí. Skutečných pozitivit bude podle předpokladů výrazně méně. Údaje o testování 822 pedagogických pracovníků sdělují, že antigenní test vyšel pozitivně u jediného.

Situace se mění každým okamžikem

Situace v konkrétních školách a třídách se nicméně i bez plošného testování mění doslova ze dne na den; někdy i z hodiny na hodinu. Ještě v pondělí platilo, že kvůli koronaviru bylo v kraji kompletně uzavřeno deset škol: čtyři na Mělnicku, tři na Příbramsku a po jedné na Nymbursku, Praze-východ a Praze-západ. Kvůli v pondělí končícím karanténám se však jejich počet již k úterku ztenčil na sedm.

Podobně výrazné a rychlé posuny lze sledovat i u dalších údajů ze škol. Na počátku týdne hygienici ve středních Čechách evidovali 337 školských zařízení s potvrzením výskytem koronaviru. Základních škol z nich bylo 212, a to s jasnou převahou Prahy-východ (52); středních škol a učilišť pak 68. Školy s uzavřenými třídami byly 303. V karanténě bylo 12,3 tisíce žáků a studentů (plus 936 pozitivních) i 316 pedagogů, z toho 112 na Mladoboleslavsku (plus 121 pozitivní).