Do České republiky vstoupili Američané u Rozvadova v úterý kolem 21:00. Na další cestu vyrazí první skupiny po odpočinku ve večerních hodinách. Republiku opustí na hraničním přechodu Břeclav.

Celý přesun, který je součástí cvičení Saber Strike 2022, má podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové 500 kusů techniky a 1200 vojáků.

Konvoj projíždí po českých silnicích v nočních hodinách rozdělený do pěti částí. Každá je rozdělena na tři až pět skupin, které projíždějí s hodinovým odstupem kvůli plynulosti dopravy. Trasa vede z Rozvadova po dálnicích D5, D0, D1 a silnici I/38 do Rančířova, po odpočinku pak opět po silnici I/38 na dálnici D1 a D2. Každá část konvoje v Česku stráví maximálně 48 hodin. Na přesun konvoje dohlíží ve spolupráci se státní policií i Vojenská policie.

Armáda uvedla, že v každé skupině bude na českých silnicích maximálně 20 vozidel. Řidiče vyzvala, aby dbali pokynů policie a nevjížděli do konvoje. "Nepředjíždějte, pokud nemáte jistotu, že předjedete celý konvoj," uvedla. Podle Dvořákové se stejně jako v minulosti do cvičení zapojí 2. jezdecký pluk (2nd Cavalry Regiment), který je v současné době umístěn jako součást amerických vojenských sil v Německu.

Konvoj amerických vojenských vozidel na D1 v květnu 2021:

Fotogalerie: Konvoj amerických vojenských vozidel na D1 v květnu 2021

Vojáci a technika armády USA se přes Česko přesouvali v minulosti už několikrát. Velkou pozornost vyvolal například konvoj asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel, který projížděl Českem na jaře 2015 cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci (NATO) a sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců. V dalších letech pak následovaly i početnější konvoje.