Plány muzejníků působících v kulturních institucích zřizovaných krajem na příští rok prozrazuje již s předstihem rozhodnutí středočeských radních, kteří odsouhlasili uvolnění celkem 6,3 milionu korun na podporu půl stovky rozmanitých kulturních projektů. Například Muzeum Českého krasu v Berouně dostane 700 tisíc korun na výstavu využívající digitální technologie (jako například multimediální projekci či interaktivní aplikace) k přiblížení specifik území Českého krasu. Díky dotaci dosahující rovného milionu korun připraví Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami projekt rozšířené reality s názvem Říše zvuků, aby návštěvníkům nabídl nevšední zážitek virtuálního zvukového prostoru skladatelových melodií spojených s procházením reálnými lokalitami, které se pro ně staly Dvořákovi inspirací.

Určitě zaujmou i takové projekty jako například Výstava strašidel Kokořínska, interaktivní expozice tradiční české stavebnice Merkur či chystaný festival válečných filmů v Panenských Břežanech. Tamější Památník národního útlaku a odboje navíc chystá zcela nový pohled na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha: útok parašutistů z výsadku Anthropoid, od něhož 27. května 2022 uplyne 80 let, představí nejen jako událost, jíž za nacistické okupace vstoupil tehdejší protektorát do světového dění, ale ve 3D modelu nabídne maximum známých podrobností, což umožní i bourat mýty, jež jsou s tímto útokem spojovány. Nepůjde tedy jen o lákadlo mající přitahovat pozornost mladých návštěvníků.

Tradice nezůstanou stranou

Středočeský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09) oceňuje, že 16 krajských příspěvkových organizací si připravilo řadu programů a projektů, kterými chtějí návštěvníky bavit, překvapovat, vzdělávat i okouzlovat. „V příštím roce bude nabídka našich galerií, muzeí a památníků opravdu bohatá. Jsem rád, že projekty, které si příspěvkové organizace Středočeského kraje pro návštěvníky připravily, odpovídají požadavkům a potřebám dnešního světa, zároveň ale nezapomínají ani na připomínání tradic a starých časů,“ zdůraznil Švenda, že nezůstane jen u okouzlení rozmanitými technologickými hejtblaty, paprsky a bůhví čím ještě.

Stranou pozornosti nezůstanou ani pohledy do minulosti tradičního rázu. Radní tak hovořil třeba o Hornickém muzeu v Příbrami, které má schválený příspěvek 860 tisíc korun pro podíl na přípravách tradičních Hornických slavností a připomínání tradičního přijímání do hornického cechu včetně skoku přes kůži. Pokračovat má i tradice lidových slavností či Dne řemesel.