Jeho cílem je také připomínat, jak pestrá nabídka kulturního vyžití je nyní opět k mání. A mimo jiné tradičního návštěvníka muzea pozvat do divadla. Třeba ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Zita Suchánková v úterý 8. června upozornila na komediální představení Jak jsem vyhrál válku, které ve čtvrtek 24. června přiveze do zámeckého parku příbramské Divadlo Antonína Dvořáka s hostujícím Alešem Hámou. Či lze tradičnímu návštěvníkovi koncertů ukázat, jak pohádkové prostředí, které osloví i jeho děti či vnoučata, najde ve skanzenu.

Středočeské kulturní léto, jež přináší rozmanité programy do venkovních prostor muzeí, skanzenů i památkových objektů, znají návštěvníci už z minulých ročníků. Ten letošní, provázený informační kampaní Rozehraje to s námi!, však překvapí rozsahem termínového kalendáře i šíří záběru. Nabídne drama, komedie, muzikál, loutkové představení i scénická čtení nebo večery s herci.

Milovníci lahodných tónů mohou vybírat mezi klasickou hudbou, šansonem, jazzem, swingem, dechovkou i rockem, stejně jako vystoupením vokálního souboru, folkem či hubou s tancem. A chybět nebude ani promítání filmů.

Rozhodně se tak vyplatí navštívit webové stránky Středočeského kulturního léta, na které upozorňuje středočeský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09). Zájemci tam najdou nejen kompletní program včetně podrobností, ale i tipy na výlety v lokalitách, kde se kulturní události konají. Nechybí ani proklik na možnost okamžitého nákupu vstupenek.

Zájemcům se vyplatí neotálet. Není radno spoléhat na poslední chvíli. Některá představení jsou totiž už nyní vyprodaná, upozornila krajská mluvčí Martina Kemrová. Natěšení návštěvníci reagovali okamžitě, sotva o nich na svých webech dali vědět účinkující či pořádající muzea.

Kam pro vstupenky zdarma?

Cílem je nabídnout lidem živou kulturu a sdílené zážitky, propojit umělce s návštěvníky a současně podpořit turistický ruch, připomněl Švenda při úterním představení programu letošního ročníku Středočeského kulturního léta, které hostil právě zámek v Roztokách. Očekává, že se výsledek se projeví i ve středočeské ekonomice, když za zážitky přijedou třeba návštěvníci z hlavního města.

Už minulé ročníky Středočeského kulturního léta podle poznatků krajského úřadu naznačily, na jaké programy si návštěvníci rádi zajdou i do muzeí a galerií. Letošní pestrost nabídky má umožnit nasbírat další zkušenosti, jež se uplatní při plánování dalších ročníků. O tom, že se bude pokračovat, pokud nezasáhne vyšší moc typu pandemie, nikdo nepochybuje. Švenda však má jasno: Nakonec se vyprodají všechna představení!

Zážitek však bude možné získat i zdarma. Mluvčí Kemrová slibuje, že každé pondělí krajský úřad rozjede na sociálních sítích soutěž o vstupenky na některé z nadcházejících představení.

Červnový rozjezd Středočeského kulturního léta:
- Pátek 11. 6.: Zpěvačka Eva Kleinová + hudební seskupení v čele s trumpetistou Miroslavem Surkou (jazz) – nádvoří zámku ve Vlašimi
- Sobota 12. 6.: Jak vzniká divadelní hra 1/5: Karel Čapek a jak se co dělá aneb Když robot píše hru (scénické čtení a debata s divadelníky Švandova divadla) – Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše
- Sobota 19. 6.: Kráska na scéně (drama) – zámecký park v Benátkách nad Jizerou
- Čtvrtek 24. 6.: Jak jsem vyhrál válku (komedie) – park Středočeského muzea v Roztokách u Prahy
- Sobota 26. 6.: Sáňky se zvonci (scénické čtení) – skanzen ve Vysokém Chlumci
- Pondělí 28. 6.: Balada pro banditu (muzikál) – nádvoří Regionálního muzea v Jílovém u Prahy
- Úterý 29. 6.: Zdravý nemocný (komedie) – nádvoří zámku Nižbor
- Středa 30. 6.: Zdravý nemocný (komedie) – Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje