„Vede s opozičními stranami intenzivní dialog o možnostech vzájemné spolupráce,“ potvrdila v pondělí krajská tajemnice STAN Eva Maříková.

Hnutí mimo jiné nabízí opozičním stranám, kterým hrozí, že se by se samostatně do krajského zastupitelstva nedostaly, účast jejich osobností na kandidátce STAN. Předseda krajské organizace Věslav Michalik v pondělí 16. prosince uvedl, že v tomto směru už si s některými partnery plácl: dohoda je již uzavřená s KDU-ČSL a SNK Evropští demokraté.

„Stranám, které nabídku kandidovat na kandidátce STAN nepřijmou a rozhodnou se kandidovat samostatně, STAN nabízí uzavření dohody o společném povolebním postupu,“ doplnil Michalik. Má tedy představu, že dohody, které se obvykle uzavírají až v rámci povolebních jednání, by měly platit už před volbami. Tak, aby oponenti současného vedení šli do volebního soupeření v jednom šiku a nikoli roztříštěně.

Překvapení pro expartnery

Jako překvapení, které není zrovna milé, vnímá pondělní informace STAN předseda středočeské organizace TOP 09 Jan Jakob. Očekával, že do krajských voleb půjde STAN společně právě s jeho stranou – což také v minulém týdnu schválil krajský výbor TOP 09 (a to jako tečku za jednáním o koalici, jež prý trvalo tři čtvrtě roku). Nyní se tedy rozhlíží po dalším partnerovi k jednání o koalici pro krajské volby.

Michalik však míní, že jde o to, aby nepropadly žádné hlasy, přičemž má jasno: zvolený postup bude výhodnější pro opozici jako celek. Takto vidí větší naději vyhodit ze sedla Jermanovou, jež hejtmanský post hodlá obhajovat. A jestliže při dosavadních jednáních dospěl k závěru, že TOPkaři vidí svou pozici jako silnou a věří ve svůj úspěch, očekává, že k získání výhodného postavení pro vlastní stranu barikády je zvolený postup ideální. Naopak podle Jakobova úsudku se STAN nynějším rozhodnutím připravuje o šanci obsadit hejtmanský post svým člověkem.

Velké zemětřesení v koalici

Nynější volební období přitom hnutí STAN zahajovalo jako součást vládnoucí koalice. Ta se po posledních krajských volbách na podzim rok 2016 dala dohromady ve složení ANO, STAN, ODS a Nezávislí Středočeši. To byla skupinka lidí zvolených původně na kandidátce TOP 09, kteří vznik této koalice podporovali, zatímco strana ji odmítala (posléze přešli do STAN s jedinou výjimkou příklonu k ANO).

Původní koalice však vydržela pouze rok. Už od jara začalo být patrné pnutí mezi ANO a ostatními partnery. Napětí šlo zprvu spíš vycítit, pak se objevovaly opatrné náznaky – a nakonec středočeští politici hovořili o vzájemných rozporech už zcela otevřeně (přičemž nejhlasitěji právě zástupci STAN).

Vše pak vyvrcholilo 23. října 2017, kdy hnutí ANO vypovědělo koaliční smlouvu – a krajské vlády se ujal nynější tým: dosavadní partnery v radě kraje vystřídali lidé z ČSSD. Komunisté, kteří se na krajské vládě přímo nepodílejí, avšak kroky koalice při hlasování ve středočeském zastupitelstvu podporují, zase získali posty ve vedení výborů zastupitelstva.

Spolupráce od té doby funguje bez toho, že by navenek byly patrné významnější rozpory. Odlišné postoje se objevují pouze výjimečně. Zřejmě nejviditelnější to bylo ve chvíli, kdy zástupci KSČM odmítli podpořit návrhy krajských radních na konkrétní změny v organizační struktuře krajem zřizovaných středních škol.

Pro změny se sice středočeští politici vyslovují souhlasně, a to prakticky napříč celým politickým spektrem – jakmile však přijde řeč na konkrétní školu, ozývají se hlasy odmítající slučování škol či jejich rušení a volající po analýzách demografického vývoje, spádovosti regionu, dopravní obslužnosti, uplatnění v jednotlivých oborech i možností spolupráce škol s firmami či obcemi.

Roli zde hrají nejen politické názory, ale i fakt, že „každý je odněkud“ a má ke svému regionu vazby. Rozhodování o reformě středního školství ve Středočeském kraji je nyní zřejmě neprůchodné – a předmětem širší debaty se zřejmě stane až ta rok, kdy bude po volbách.