Nehod je více

V poslední době jsou řidiči zaskočeni výskytem lesní zvěře na komunikacích velmi často. A zastavit včas se často nepodaří. To, že došlo k nárůstu počtu takovýchto nehod, potvrdila Deníku Markéta Johnová z územního odboru středočeské policie v Mělníku. „Je jich velké množství. Řešíme je téměř každodenně – u nás zejména v oblasti Kokořínska, ale i na dalších místech, kde jsou mezi vesnicemi pole a lesy,“ připomněla. Typické jsou podle Johnové tyhle střety zvláště v časných ranních hodinách, dochází k nim ale i večer, během noci – a může se to stát kdykoli během dne.

Zvěř se nyní navíc může chovat neobvykle, potvrdila v úterý Deníku Martina Nentvichová z ústředí Českomoravské myslivecké jednoty. V tomto období je více v pohybu – a srnci si aktuálně začínají vyznačovat svá teritoria. „Není výjimkou, že mladí jsou zahnáni těmi staršími,“ připomněla Nentvichová, že zvířata žijící v přírodě mají i jiné starosti, než sledovat silniční provoz. Vedle kusů divoce běžících se naopak lze setkat i jedinci malátnými, kteří se tak trochu i potácejí. To zase nasvědčuje stavu po spásání řepky. Podle sdělení člena myslivecké komise ČMMJ Tomáše Kušty by však tyto otravy přímý vliv na střety se zvěří mít neměly.

Lidské souvislosti

Podíl na nárůstu počtu nehod však mohou mít i lidé. V parném počasí bývají unavenější, méně pozorní – což se za volantem projeví třebas i tím, že reagují pomaleji na situaci, kterou by jinak bezpečně zvládli. Po ránu může mít vliv i to, že se šofér během teplé noci nevyspal úplně dorůžova.

Jestliže počty střetů se zvěří, k nimž řidiči volají policisty, stoupají v porovnání s předchozími lety, vlastně to nepřekvapí. Jezdí se více než dřív, a tudíž stoupá i pravděpodobnost nehody. Bez vlivu však nezůstává ani vozový park. Opravy moderních aut nebývají laciné, a navíc hrají roli i další souvislosti: po nehodě potřebují řidiči úřední protokol, ať už pro pojišťovnu, pro leasingovou společnost – nebo třeba pro zaměstnavatele, když je poškozené auto firemní.

Zvěř na silnicích
- Obecný recept, jak se vyhnout střetu, neexistuje. Opatrně řídit je třeba nejen v místě, kde na zvěř upozorňuje značka, ale i kdekoli jinde. Třeba včetně míst, kam lidé chodí venčit psy, kteří mohou divoké obyvatele přírody vyplašit.
- Obzvláštní obezřetnost je na místě v době svítání a po soumraku, kdy zvěř bývá v pohybu nejčastěji. Při nočním oslnění světlomety mohou být zvířata zmatená; zůstanou stát na silnici a neutíkají.
- Zvířata obyčejně neputují osamoceně. Pokud se objeví srnka (či je vidět třeba jen odlesky zvířecích očí v okolí silnice), je třeba zpomalit, vypnout dálková světla a počítat s tím, že poblíž může být více kusů.
- Když už se střet jeví nevyhnutelný, může být „schůdnější variantou“ do zvířete najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr (vedoucí nakonec možná až k nárazu do stromu). Po srážce je vždy třeba přivolat policisty.

Zdroj: Policie ČR