„Během období zimování, tedy v prosinci a v lednu, udržujeme v expozici Kattakum 13 stupňů Celsia. Teď se nám její obyvatelé ze zimního spánku probudili, v expozici jsme proto vypnuli klimatizaci, rozsvítili všechna světla a zapnuli topné kameny, čímž jsme jim zase prodloužili den,“ vysvětlil kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Namlouvání má nespočet podob

Opětovné rozsvícení a postupné prodlužování délky dne vybudilo citlivé pouštní živočichy zvyklé na časné a rychlé jaro k mnoha zajímavých projevům. Návštěvníci tak mohou sledovat právě probíhající námluvy, během nichž se samci pouštních ještěrů často „odívají“ do pestrého zásnubního šatu a vábí samičky poskakováním nebo stáčením ocásků. Zajímavou podívanou představují také souboje o samice, ritualizovaná kousání i páření.

V expozici žije celkem sedm druhů středoasijských ještěrů (například trnorep mezopotámský, agama stepní nebo agamka písečná) a každý se honosí specifickým rituálem. Kromě nich Kattakum obývají také želvy stepní. Jedinečná expozice tak skýtá velmi atraktivní podívanou.

Trnorepa mezopotámského, bojovníka s ocasem pokrytým špičatými šupinami, odchovala pražská zoo jako první zahrada na světě. Tento teplomilný býložravý plaz z nedostupných oblastí Iráku a Íránu vydrží na slunci i při teplotě nad 50°C. 

V expozici se daří rozmnožovat také vzácné agamky písečné. Tito velmi nároční obyvatelé dun středoasijských pouští vyžadují přesnou nápodobu svého přirozeného prostředí. Navíc se dožívají jen tří let, přičemž rozmnožovat se mohou dva roky.