Už čtrnáct dní se v prostoru Bahen intenzivně pracuje, zapojeno je několik stovek lidí z několika armádních útvarů. Přímo v den akce se na jejím chodu podílí přes tisíc vojáků a zapojeno je i více než 350 kusů techniky. Jak vypadá příprava na takto rozsáhlou akci a co vše se musí udělat, aby organizace hladce klapala, přiblížili velitelé jednotek, které se do příprav zapojily.

„Probíhá zde příprava prostor a základní práce a vzhledem k tomu, že se jedná o 30. ročník akce, tak jednotky 13. dělostřeleckého pluku, 14. pluku logistické podpory a 15. ženijního pluku vyvíjí maximální úsilí, aby vše bylo kvalitně splněno, a to i za extrémně horkých teplot,“ vysvětlil plukovník Jan Cífka, náčelník organizačního štábu Dne pozemního vojska Bahna 2019.

Velitel ženijní základny kapitán Karel Kopecký popsal jejich zapojení: „Po provedené rekognoskaci zabezpečujeme požadavky jednotlivých složek na letošní Bahna, připravujeme plochy pro ukázky, položili jsme dva mosty AM 50, stavíme tribunu a zábrany pro zabezpečení bezpečnosti diváků. Položili jsme panely pro přejezd pásové techniky a upravili heliport.“

Kapitán Kopecký uvedl, že se svými muži zabezpečili a zprovoznili trasy pro autobusy, vyčistili heliporty a plochy pro vojenskou policii a položili 1500 metrů zábran.

Protože se předpověď počasí stále mění a meteorologové nevylučují i déšť, odpověděl kapitán Kopecký i na otázku, zda chystají nějaká speciální opatření pro případ deštivého počasí. „Žádná opatření nechystáme, jsme zvyklí, že nám na generálku nebo na samotnou akci pro veřejnost vždy prší.“ Dodal, že práce mají z valné většiny již hotové. V této chvíli již současně pyrotechnici vytyčují imitační pole pro zabezpečení všech dynamických ukázek vlastní akce.

Podplukovník Pavel Vyorálek ze 142. praporu na Bahnech se svými lidmi zabezpečuje vybudování logistické základny. Vystrojují cvičící jednotky, starají se o parkování, opravy vozidel, jejich mytí a vybudování zázemí.

„Máme postavené dva stanové tábory, musel se vybudovat a oplotit polní park techniky, kde musíme zabezpečit plnění veškerých ekologických opatření. Jednotky postupně najíždí, musíme je dále ubytovávat a navyšují se nám počty strávníků a parkujeme techniku. Ne všechno funguje na sto procent, takže dochází k opravám techniky a minimálně se děje její údržba, protože jednotky cvičí,“ přibližuje úkoly logistické základny podplukovník Vyorálek.

„Jednotky pozemních sil zabezpečující podporu jsou vždy nedílnou součástí příprav a současně se jedná o komplexní výcvik v součinnosti druhů vojsk,“ shrnul plukovník Cífka. V této chvíli již jsou v plném proudu všechny přípravy na samotný Den pozemních sil - Bahna 2019, na místě je kompletní organizační štáb i cvičící jednotky.

Miroslava Štenclová