Po středečním jednání krajského krizového štábu, který se migrační vlnou způsobenou válkou na Ukrajině zabývá každý týden, zveřejnil nejaktuálnější údaj mluvčí kraje David Šíma.

Že se pro běžence úspěšně daří nacházet práci, a to nejčastěji v zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu, pochválila ve středu také hejtmanka Petra Pecková (STAN), která je předsedkyní krizového štábu. „Jsem nesmírně vděčná za usilovnou snahu pracovníků úřadů práce, kteří uprchlíky pomáhají zaměstnávat. Je to klíčové pro zvládnutí migrační vlny – a proměnit ji v příležitost. Díky zaměstnání přestávají být uprchlíci závislí na pomoci státu a zároveň pomáhají růst našim firmám, které dlouhodobě nebyly schopné najít vhodné pracovníky,“ vidí hejtmanka přínosy pro všechny strany.

„Ve Středočeském kraji má registrovaný pobyt 51 883 ukrajinských držitelů víz dočasné ochrany z celkem téměř 350 tisíc udělených víz v celé České republice,“ uvedl ve středu mluvčí Šíma. Úřad práce ČR upřesňuje, že z uprchlíků registrovaných ve Středočeském kraji je 33 027 možných ekonomicky aktivních osob (ve věku mezi 18 a 95 lety) – z toho 9744 mužů a 23 283 žen. U žen je však třeba vzít v potaz, že významný podíl mezi nimi mají matky s dětmi: téměř 5,5 tisíce jich pečuje o děti ve věku do šesti let.

Zaměstnavatelům hejtmanství nadále doporučuje zdarma využít webovou aplikaci nasharobota.cz, kterou vytvořil Středočeský kraj ve spolupráci s úřadem práce, Krajskou hospodářskou komorou Středních Čechy i společnostmi Grason a Nelisa. „Nabídky jsou převáděny do ukrajinštiny a umožňují propojit nabídku zaměstnání a ubytování – či pomoci s jeho hledáním,“ připomněl Šíma.