Jde o zavádění metody EPC – energetických úspor dosahovaných díky využití moderních technologií, které si na nutné investice samy vydělají. Vlastník nemovitosti bude platit až dodatečně; během osmi až deseti let v postupných splátkách z peněz skutečně ušetřených na provozních nákladech. Ve středu o tom informovala mluvčí hejtmanství Barbora Tlučhořová. S tím, že na přípravy projektů úspor na zmiňovaných třech adresách v Praze, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi vyčlenili krajští radní dva miliony korun.

V jak velkém měřítku se projekty EPC (což vychází z označení Energy Performance Contracting v angličtině) mohou v kraji rozjet, svědčí jiné rozhodnutí středočeských radních, o němž se v pátek objevila informace na webu krajského úřadu. Na přípravu služeb pro budoucí projekty energetických úspor se zaručeným výsledkem, jež se mohou týkat až 120 budov, kraj vyhlásí výběrové řízení. Jeho výsledkem by mělo být uzavření rámcových dohod s pěti dodavateli na dobu dvou let, přičemž se počítá s výdaji vyčíslenými v desítkách milionů korun. Maximální částka představuje 59 milionů.

Ilustrační foto.
Den vody lze slavit na zdymadle, na hrázi i v čističce

Tyto peníze mají ovšem posloužit jen na přípravné práce; nikoli na vlastní projekty. U těch skutečně jde o to, že si investice na sebe vydělají a náklady mají být hrazeny postupně až ze skutečných úspor, potvrdil radní pro oblast investic a veřejných zakázek Středočeského kraje Martin Herman (ANO).

Jestliže se výběrové řízení týká 120 objektů, ještě to neznamená, že na všech se projekty EPC uplatní. Právě volba je jedním z cílů chystané zakázky: posoudit, nakolik je tato metoda vhodná pro konkrétní budovy. U budov, které sítem projdou, má následovat příprava podrobné technické dokumentace – a také zpracování žádostí o dotaci. Až pokud vše klapne, dojde na výběr konkrétních dodavatelů energetických opatření.

Z údajů na krajském webu vyplývá, že představitelé kraje počítají s tím, že polovinu nákladů na přípravné práce se podaří získat z evropských fondů; konkrétně z Operačního programu Životní prostředí. Druhá půlka by se měla platit z krajských peněz – hejtmanství však uvazuje i o půjčce od Státního fondu životního prostředí.

Ilustrační foto
Počet obětí chřipky se ve středních Čechách zvýšil na 23