Trochu jiná byla situace v jihočeských Strakonicích, kde byly výsledky sledovány asi nejpozorněji (a to nejen proto, že se jedná o poměrně velké město). Znovu tam šli lidé k urnám kvůli rozhodnutí soudu: loňské výsledky voleb byly zneplatněny kvůli nerovnosti předvolební soutěže; došlo ke zneužití městského zpravodaje i plakátovacích ploch. Mimochodem – stejně jako loni tam triumfovala Strakonická Veřejnost, když získala 17 mandátů z 21; ještě o jedno zastupitelské křeslo víc než loni (a Karel Janský z politického hnutí Změna, který uspěl s podáním požadujícím zneplatnění voleb, stejně jako v roce 2018 voliče nepřesvědčil).

Podobně dramatický vývoj v místní politice se středních Čechách neodehrával. V kraji se volilo v menší obci Adamov na Kutnohorsku a v přece jen už větších Nučicích na Praze-západ. Zatímco na Kutnohorsku přišly odevzdat svůj hlas dvě třetiny oprávněných občanů, blíže ku Praze to nebyla ani polovina.

V Adamově, kde se v sobotu dostavilo k urně 69 voličů ze 104, tedy 66,35 procenta, se o zastoupení v pětičlenném zastupitelstvu ucházelo osm jednotlivců; po čtyřech mužích i ženách (a všichni nezávislí nestraníci). V nově zvoleném zastupitelstvu mají ženy převahu 3:2. S největší podporou se setkala Anna Doležálková, jež obdržela 54 hlasů; podpora dalších úspěšných kandidátů představovala 45, dvakrát po 41 a 35 hlasů. Nejstarší v zastupitelském týmu je Jaroslav Sýkora (62), nejmladší Simona Musilová (33).

V Nučicích, kde se volí sedm zastupitelů, se o tento post ucházelo 26 lidí na třech kandidátkách; jedna nabízela osm osobností a dvě po devíti. Rozhodovat o tom, kdo získá mandát, v obci s 1540 voliči přišlo 744 občanů; účast tedy dosáhla 48,31 procenta. Lidé si vybrali, že o dění v obci budou rozhodovat dvě ženy společně s pěti muži: vesměs jde o nestraníky. Po třech mandátech získaly kandidátní listiny Nučice Občanům a Nučice pro život; z týmu Zdravých Nučic uspěla jen Eliška Sedláčková. Ta je současně mezi zastupiteli nejstarší (58). Naopak nejmladším je třicátník Martin Kozák (Nučice Občanům), který také zaznamenal nejvýraznější podporu: 363 hlasy.