Povodňová pohotovost na úrovni vysokého stupně nebezpečí platí od nedělního odpoledne do odvolání na Čáslavsku, mírnější stupeň varování, povodňová bdělost, se rovněž do odvolání vztahuje na Poděbradsko. Stoupající hladiny mohou představovat hrozbu – a třebaže výraznější povodně se již neočekávají, lidé by měli být kolem vody obezřetní.

Zvláště je radno vyvarovat se koupání, jízdy na lodi a podobných aktivit, stejně jako prací v korytě toku i v bezprostředním okolí. Do míst, která by byla zatopena, ani do proudící vody se nedoporučuje vstupovat nebo vjíždět. V případě vody na komunikaci je také třeba myslet na riziko aquaplaningu: vozidlo se může stát neovladatelné.

Meteorologové také radí omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů. Jejich stabilita je totiž snížena. Hrozbu však množství srážek z uplynulých dnů může představovat i v oblastech skalních masivů. Také s jejich stabilitou to může být všelijaké.

Zřejmě nejvážněji se v tomto směru nyní jeví situace v oblasti Mořiny a Mořinky na Berounsku, kde kvůli padajícímu kamení zůstalo uzavřeno Karlické úsilí. Silnice, která jím prochází, je neprůjezdná, prozatím na neurčito, v délce 3,8 kilometru.